Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP bude schopný dodávať plyn aj v prípade obmedzenia dodávok

SPP vývoj situácie dôkladne monitoruje a zodpovedne pripravuje alternatívy pre scenáre, ktoré zvažuje Európska komisia. Pre všetky zvažované scenáre však platí, že SPP, ako kľúčový dodávateľ zemného plynu na Slovensku, a zároveň dodávateľ poslednej inštancie, má pre prípadné obmedzenie dodávok plynu k dispozícii viacero nástrojov pre zabezpečenie plynulého zásobovania všetkých svojich zákazníkov. Bezpečnosť dodávok plynu pre všetkých zákazníkov je pre SPP najvyššia priorita.

K dnešnému dňu SPP disponuje zásobami plynu v podzemných zásobníkoch na území Slovenskej republiky v objeme 1,36 mld. m3. K 1. septembru 2014 budú zásobníky naplnené na úroveň 1,43 mld. m3.  Objem uskladneného plynu len v zásobníkoch tak bude postačovať na pokrytie spotreby všetkých zákazníkov SPP na približne 5 mesiacov. Treba poznamenať, že  SPP má pre svojich zákazníkov uskladnený podstatne vyšší objem zásob plynu ako je 30 dní, ktoré dodávateľom plynu v SR ukladá legislatíva.

V prípade pretrvávania obmedzenia dodávok dlhšiu dobu, SPP bude aktívne nakupovať zemný plyn na spotových trhoch a reverzným tokom smerom z Českej republiky a Rakúska bude tento plyn prepravený na Slovensko. Reverzný tok je technicky pripravený na prípadné spustenie v priebehu niekoľkých hodín. V takomto prípade bude SPP schopný pokryť potreby svojich zákazníkov aj v prípade prerušenia dodávok na 6 mesiacov, čo je najhorší scenár, s ktorým počíta Európska komisia.

SPP je tiež pripravený rokovať aj so zahraničnými spoločnosťami, ktoré majú uskladnený plyn v zásobníkoch na území Slovenska, s cieľom jeho využitia pre potreby slovenských odberateľov.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) (www.spp.sk) je energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj. Akcionárom SPP je Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Zdroj: SPP, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.