Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veľké Kapušany - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Areál odovzdávacej stanice Veľké Kapušany. Foto: SITA/Archív SPP
12. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP bude na východe Slovenska vyrábať elektrickú energiu

Kompresorová stanica vo Veľkých Kapušanoch bude mať nové využitie. Z odpadového tepla, ktoré vzniká pri jej činnosti bude Slovenský plynárenský priemysel, a.s. vyrábať elektrickú energiu. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Ondrej Šebesta, očakávaný inštalovaný výkon energetického zariadenia je minimálne 16 megawattov.

„Odpadové teplo, ktoré vzniká na kompresorovej stanici, má v sebe vysoký tepelný potenciál. V rámci projektu využitia odpadového tepla bolo posúdených niekoľko variantov riešení, najvýhodnejším sa javí výroba elektrickej energie použitím parného cyklu,“ dodal Šebesta.

SPP už prostredníctvom tendru našiel aj firmu, ktorá zabezpečí inžinierske činností pre realizáciu projektu. Za takmer 1,4 mil. eur to služby zabezpečí nemecká firma Fichtner GmbH & CO.KG.

Vyrobenú elektrickú energiu budú plynári distribuovať do existujúcej elektrickej siete, ako aj priamo do siete kompresorovej stanice na vlastnú prevádzku. Ďalším cieľom projektu je aj využitie energetického potenciálu spalín plynových spaľovacích turbín aj na vykurovanie kompresorovej stanice. V projekte uvažujú plynári s využitím tepla z troch spaľovacích turbín. Dve turbíny budú slúžiť ako záloha. Energia bude prenášaná štandardným parným cyklom na parnú turbínu, ktorá bude poháňať elektrický generátor.

SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.