Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

SPP bude musieť zaplatiť vyše 11,4 mil. eur za tzv. Duckého zmenku

Aktuálny prípad je vôbec prvý, kedy bude štátna plynárenská spoločnosť naozaj musieť platiť. V 90. rokoch Ducký podpísal množstvo zmeniek na obrovské sumy. Zmenky boli pôvodne vystavené v prospech českej firmy Sezooz Group, Ducký nimi vraj chcel zaplatiť za dodávky technológií pre plynárne.

Ani dnes nie je známe, koľko zmeniek Ducký podpísal, na akú sumu celkovo a kde sa nachádzajú, pretože v účtovníctve vtedajšieho štátneho podniku SPP zaevidované neboli. V roku 1999 Duckého zavraždil neznámy páchateľ, prípad sa dodnes nepodarilo objasniť.

SPP a všetky neskoršie vlády považovali zmenky za neplatné alebo premlčané a odmietali ich vyplatiť.

Bratislavské súdy v rokoch 2006 až 2009 rozhodli trikrát v prospech českej firmy. Zvrátil to až vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka v roku 2010. ESĽP teraz povedal, že na jeho dovolanie sa neprihliada a platiť má pôvodný rozsudok súdu, podľa ktorého majú plynári platiť.

„SPP sa k súdnym sporom nevyjadruje,“ reagoval na otázky denníka Sme ohľadom vyplatenia zmenky hovorca SPP Michal Holeš.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.