Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. septembra 2009 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Spotrebitelia sa dožadujú jasnejších faktúr za energie

S cieľom vytvoriť zjednotený európsky energetický trh, ktorý by priniesol aj konkrétne výhody pre spotrebiteľa bol prijatý tretí balík legislatívnych návrhov pre liberalizáciu vnútorného trhu s energiou. V priebehu posledných dvoch rokov však len 8 % európskych spotrebiteľov zmenilo svojho dodávateľa energií. Viac než polovica (55 %) spotrebiteľov si myslí, že porovnávanie ponúk od energetických dodávateľov je priveľmi zložité.

Zúčastnení spotrebitelia sa vyjadrili predovšetkým za jasnejšiu fakturáciu energetických služieb. Odporúčania o zmene spôsobu fakturácie a jednoduchšieho porovnania by sa mali na účtoch objaviť v podobe kolónky o porovnateľnosti. V nej by sa mali objaviť informácie ako doba trvania zmluvy a upozornenie kedy je možné zmeniť dodávateľa, kód spotrebiteľa potrebný pre zmenu dodávateľa, jasná informácia o základnej cene za jednu jednotku energie (kWh) pred zdanením a bez dodatočných poplatkov a jasne rozpísaná konečná suma. 

Fórum je platformou pre uplatňovanie a presadzovanie spotrebiteľských práv na energetickom trhu v Únii. Prvé stretnutie Občianskeho energetického fóra sa uskutočnilo v roku 2008 a na jeho základe bola vytvorená pracovná skupina poverená navrhnúť odporúčania pre jasnejšiu fakturáciu. Výsledkom odporúčaní je práve vyššie spomenutý návrh. V súčasnosti takéto faktúry používajú krajiny ako Rakúsko, Taliansko, Švédsko a Veľká Británia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.