Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spotrebitelia elektriny budú pomáhať vyrovnávať bilanciu v elektrizačnej prenosovej sústave
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
4. mája 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Spotrebitelia elektriny budú pomáhať vyrovnávať bilanciu v elektrizačnej prenosovej sústave

Spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), Stredoslovenská distribučná (SSD), Nano Energies Slovensko a Žilinská univerzita už spustili projekt PIAF (Pilot Agregácie Flexibility pre podporné služby).

Vďaka tomuto projektu sa majú upraviť podmienky a legislatíva v rámci trhu s podpornými službami pre zapojenie decentralizovaných zdrojov flexibility do poskytovania podporných služieb pre SEPS.

Projekt PIAF má za cieľ otestovať a overiť koncept agregácie flexibility decentralizovaných zariadení pripojených do sústavy počas skúšobnej prevádzky, ako aj identifikovať bariéry regulačného a legislatívneho rámca vrátane návrhov na ich odstránenie. Závery projektu budú verejne publikované a návrhy na úpravu legislatívy budú predmetom ďalšej verejnej konzultácie,“ priblížila vrchná riaditeľka úseku SED a obchodu SEPS Silvia Čuntalová. Pilotný projekt PIAF bude prebiehať počas roka 2022.

Postupná transformácia

Celú oblasť energetiky čaká postupná transformácia. Prichádzajú nové technológie a požiadavky. Na túto situáciu musia adekvátne reagovať aj prevádzkovatelia prenosových a distribučných sústav.

SEPS v rámci uvedených zmien vidí budúcnosť prenosovej sústavy v decentralizácii zdrojov z niekoľkých veľkých na viacerých menších poskytovateľov.

Taktiež sa predpokladá zmena v správaní spotrebiteľov s cieľom vyššej úspory nákladov na energiách. Práve požiadavky na úsporu prinesú snahy spotrebiteľov o vlastnú výrobu elektriny, čo bude mať za následok nástup nových technológií do elektrizačnej sústavy,“ dodala hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová.

Zníženie nákladov

Riešením ako znížiť náklady spotrebiteľov na elektrickú energiu a zároveň aj uhlíkovú stopu sú podľa SEPS agregátory flexibility. Tieto dokážu optimalizovať a riadiť prevádzku flexibilných zariadení spotrebiteľov aj výrobcov v reálnom čase.

Úlohou agregátora bude agregovať nie práve nevyhnutnú elektrinu od spotrebiteľov a menších poskytovateľov a následne ju poskytnúť do prenosovej sústavy.

Ako príklad môžeme uviesť mestské teplárne, ktoré pri výrobe tepla produkujú aj elektrickú energiu. Agregátor flexibility upravuje prevádzku tejto teplárne na základe pokynov SEPS za účelom vyregulovania elektrickej sústavy, teda napríklad zvyšuje výkon teplárne v prípade nedostatku elektrickej energie v sústave,“ dodala Čičová Kotzigová.

Algoritmy a analytika

Agregátor vďaka inteligentným algoritmom a dátovej analytike dokáže optimalizovať prevádzku zariadenia v reálnom čase. Elektrinu kupuje a predáva v čase, keď je to pre spotrebiteľov, výrobcov a energetickú sústavu najvýhodnejšie.

Maximálne zhodnotenie dosahuje vďaka napojeniu na spotový trh s elektrinou a súčasnému poskytovaniu podporných služieb, čomu sa venuje projekt PIAF,“ konštatovala Čičová Kotzigová.

Príklady zo zahraničia

Príklady zo zahraničia ukazujú, že po zavedení agregácie sa znížili ceny za poskytovanie podporných služieb. Napríklad Veľká Británia očakáva úsporu rádovo až v desiatkach miliárd libier do roku 2050 a agregátory už dnes ponúkajú viac ako polovicu regulačnej elektriny na zabezpečenie rovnováhy medzi výrobou a spotrebou v prenosovej sústave.

Vďaka účasti SSD ako prevádzkovateľa distribučnej sústavy je možné nastaviť fungovanie agregátorov tak, aby ich mohli využiť aj prevádzkovatelia distribučných sústav, s čím počíta aj nová európska legislatíva,“ uzavrela Čičová Kotzigová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.