Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovy horak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovy horak. Foto: Flickr.com/D.H.Parks (licencia Creative Commons)
12. septembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Spotreba zemného plynu na Slovensku by mala stagnovať

Spotreba zemného plynu na Slovensku by mala v najbližších rokoch stagnovať. Kým v minulom roku slovenskí odberatelia spotrebovali 5,4 mld. metrov kubických plynu, v tomto roku by sa mala spotreba pohybovať na úrovni 5,3 mld. metrov kubických. Podľa predpokladov Ministerstva hospodárstva SR (MH), ani v budúcom roku sa neočakáva zmena v spotrebe plynu na Slovensku, tá by sa mala pohybovať na tohtoročnej úrovni. V roku 2016 by sa už mohla podľa prognóz spotreba plynu zvýšiť na úroveň 6,6 mld. metrov kubických. „Pre najbližšie obdobie troch až piatich rokov je možný vývoj spotreby plynu predpokladať ťažšie predovšetkým s prihliadnutím na celosvetový ekonomický vývoj,“ uviedol rezort hospodárstva.

Spotrebu plynu na Slovensku by mohli pozitívne ovplyvniť plány investorov postaviť energetické zdroje vyrábajúce elektrinu a teplo prostredníctvom zemného plynu. „Pre rôzne spoločnosti boli v zmysle energetickej legislatívy vydané osvedčenia na výstavbu energetických zariadení, prípadne podnikateľské subjekty zverejnili svoje zámery v tejto oblasti. Samotná realizácia investičných zámerov je však rozhodnutím jednotlivých spoločností,“ dodalo ministerstvo. Ďalšími faktormi, ktoré budú vplývať na úroveň spotreby je priemerná ročná teplota ako aj realizácia rôznych opatrení súvisiacich s energetickou efektívnosťou, napríklad zatepľovania budov. „V segmente domácností bude mať na úroveň spotreby vplyv vývoj ceny plynu a dostupnosť alternatívnych palív,“ uviedol rezort hospodárstva.

Zhruba 98 % domácej spotreby zemného plynu tvorí import. V minulom roku sa na Slovensku vyťažilo približne 92 mil. metrov kubických plynu. Ťažba plynu na Slovensku by mala aj naďalej pokračovať, ministerstvo však očakáva v tejto oblasti klesajúci trend. „Zmeny do tohto trendu môžu priniesť len novoobjavené ložiská. Ťažené objemy však budú závisieť od rozsahu, charakteru a lokalizácie prípadných nových ložísk. Nezanedbateľným faktorom bude aj ekonomická náročnosť ťažby z takýchto ložísk,“ dodalo ministerstvo.

Slovensko má trh s plynom už plne liberalizovaný. Najväčší podiel na slovenskom trhu so zemným plynom si naďalej udržuje spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, a.s. „Ostatní dodávatelia pokračujú v rozvoji svojich obchodných aktivít a získavaní nových zákazníkov už aj v rámci kategórie odberateľ plynu v domácnosti, pričom aj v minulom roku sa zvýšil celkový podiel tzv. alternatívnych dodávateľov na trhu. Podľa údajov, ktoré máme k dispozícií presiahol 21 % v rámci všetkých odberateľských segmentov,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.