Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Spotreba plynu vlani na Slovensku mierne klesla

Spotreba zemného plynu na Slovensku vlani klesla približne na úroveň 5,1 mld. m3. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ta ide o mierny pokles, v roku 2012 sa spotrebovalo 5,2 mld. m3. Vyplýva to zo Správy Ministerstva hospodárstva (MH SR) o zabezpečení dodávok energií a riešenie prípadných núdzových stavov s určením príslušnej zodpovednosti za ich riešenie.

Až 98 % z celkovej domácej spotreby tejto strategickej suroviny musí Slovensko dovážať. „Domáca ťažba zemného plynu v roku 2013 dosiahla 91 mil. m3,“ konštatuje sa v správe rezortu hospodárstva.

Hoci za uplynulých 100 rokov sa na našom území objavili ložiská zemného plynu s celkovým objemom viac ako 25 mld. m3, na domácu ťažbu sa Slovensko nebude môcť spoliehať. „V dlhodobom horizonte je možné predpokladať pokračovanie ťažby zemného plynu  zo súčasných zdrojov s klesajúcim trendom. Prípadné zmeny do tohto trendu môžu priniesť len novoobjavené ložiská – ťažené objemy však budú závisieť od rozsahu, charakteru a lokalizácie prípadných nových ložísk. Nezanedbateľným faktorom bude aj ekonomická náročnosť ťažby z takýchto ložísk,“ píše sa ďalej v správe MH SR.

Spotreba plynu vlani klesla aj na území EÚ. V 28 členských štátoch EÚ sa v roku 2013 znížila celková spotreba plynu o 1,4 %, vyplýva to z údajov asociácie Eurogas. Európsky dopyt po zemnom plyne klesol najmä v dôsledku nižšieho využitia tejto komodity v sektore energetiky, ako aj pokračujúcej hospodárskej recesie.

Klesajúci trend zaznamenala aj európska ťažba plynu. Ťažba suroviny na území EÚ ale naďalej zostáva najväčším zdrojom plyn pre zákazníkov z krajín EÚ -28, ktorá sa celkovo podieľa na 33 % všetkých dodávok. Pozíciu najväčšieho externého dodávateľa si udržalo Rusko, ktoré do EÚ predáva 27 % plynu, nasleduje Nórsko s 23 % a Alžírsko s 8 %. Do EÚ prúdi aj skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorého najvýznamnejším dovozcom je Katar.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.