Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lng terminal
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ wirralwater (licencia Creative Commons)
10. januára 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Spotreba plynu v Turecku rastie, Ankara rokuje s Katarom

Krajina so 75 miliónmi obyvateľov je vysoko závislá od dovozu energií, avšak s rastúcim dopytom sa snaží dovoz diverzifikovať. Momentálne nakupuje na základe dlhodobých kontraktov zemný plyn z Ruska, Iránu a Azerbajdžanu a LNG z Nigérie a Alžírska. Zatiaľ nemá uzatvorený dlhodobý kontrakt s Katarom, ktorý predáva najmä na východoázijské trhy.

Rokovania s Katarom však podľa ministra nemusia zabezpečiť Ankare požadovaný objem plynu, takže Turecko sa obráti aj na ďalšie štáty. Uvažuje, že časť plynu by mohlo nakúpiť v USA, ak bude Washington s vývozom suroviny súhlasiť. Je možné, že Spojené štáty záujem Turecka využijú. Republikánsky senátor Richard Lugar minulý mesiac povedal, že Kongres by mal umožniť spojencom NATO prístup k americkým zdrojom zemného plynu, aby mohli znížiť súčasnú vysokú závislosť od dovozu z Ruska a konkrétne Turecku pomôcť aj preto, aby mohlo zastaviť dovoz z Iránu.

Denná spotreba zemného plynu v Turecku dosahovala ku koncu roka 2012 okolo 125 mil. m3. Ministerstvo energetiky očakáva, že počas zimných mesiacov na začiatku tohto roka by sa mohla zvýšiť na takmer 220 mil. m3.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.