Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. septembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Spotreba plynu v SR má tento rok klesnúť medziročne na 5,3 mld. m3

„V roku 2012 by mala spotreba zemného plynu v SR dosiahnuť úroveň 5,3 miliardy m3, v roku 2013 by mala dosiahnuť taktiež 5,3 miliardy m3 a v roku 2016 by mala byť na hodnote 6,6 miliardy m3,“ informuje ďalej Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v aktuálnej Správe o výsledku monitorovania bezpečnosti dodávok plynu.

Približne 98 % domácej spotreby plynu tvorí import. Domáca ťažba zemného plynu v roku 2011 dosiahla 92 miliónov m3. V dlhodobom horizonte sa predpokladá pokračovanie ťažby zemného plynu zo súčasných zdrojov s klesajúcim trendom.

Zmeny do tohto trendu môžu priniesť len novoobjavené ložiská – ťažené objemy však budú závisieť od rozsahu, charakteru a lokalizácie prípadných nových ložísk. Nezanedbateľným faktorom bude aj ekonomická náročnosť ťažby z takýchto ložísk.

Pre najbližšie obdobie 3 až 5 rokov je možný vývoj spotreby plynu predpokladať ťažšie, a to predovšetkým s prihliadnutím na celosvetový ekonomický vývoj. Ďalšími faktormi, ktoré budú vplývať na úroveň spotreby, je možné uviesť priemernú ročnú teplotu, ako aj pokračovanie realizácie rôznych opatrení súvisiacich s energetickou efektívnosťou napríklad zatepľovania budov.

V segmente domácností bude mať na úroveň spotreby vplyv vývoj ceny plynu a dostupnosť alternatívnych palív. Pozitívnu úlohu v oblasti cien môže zohrať konkurencia jednotlivých dodávateľov plynu.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.