Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Spotreba plynu v SR dosiahne tento rok úroveň 6,1 miliardy m3

„Pre najbližšie obdobie tri až päť rokov je ťažšie predpokladať možný vývoj spotreby plynu predovšetkým s prihliadnutím na celosvetovú hospodársku krízu,“ konštatuje v materiáli rezort hospodárstva.

Pripomína zároveň, že viacerým spoločnostiam boli vydané autorizácie zariadení na výrobu elektriny a tepla, respektíve osvedčenia na výstavbu energetických zariadení, prípadne podnikateľské subjekty zverejnili svoje zámery v tejto oblasti, napríklad nové zdroje na výrobu elektriny a tepla z plynu. V súčasnosti však postup realizácie takýchto projektov nie je možné bližšie predpokladať.

Ako ďalšie faktory, ktoré budú podľa MHV SR vplývať na úroveň spotreby plynu, je možné uviesť priemernú ročnú teplotu, ako aj pokračovanie realizácie rôznych opatrení súvisiacich s energetickou efektívnosťou, ako je napríklad zatepľovanie budov.

Spotreba zemného plynu v SR dosiahla v roku 2009 úroveň 5,9 miliardy m3. Domáca ťažba zemného plynu bola pritom vlani na úrovni 103 miliónov m3. Približne 98 % domácej spotreby plynu tvoril import. Dodávka zemného plynu pre potreby SR je zabezpečená na základe dlhodobej zmluvy medzi spoločnosťou Slovenský plynárenský priemysel, a.s., a ruskou spoločnosťou Gazprom Export ako hlavným dodávateľom zemného plynu pre potreby slovenského trhu, ktorá bola podpísaná v novembri 2008 s platnosťou od 1. januára 2009 na obdobie 20 rokov.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.