Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
24. augusta 2021 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Spotreba plynu na Slovensku bude stagnovať, predpokladá ministerstvo

V tomto roku by sa malo na Slovensku spotrebovať zhruba 5,1 miliárd metrov kubických plynu a v ďalších štyroch rokoch okolo 5 miliárd kubíkov. Vlani bola spotreba plynu na úrovni 5,2 miliárd metrov kubických.

Pre najbližšie obdobie troch až piatich rokov očakávame skôr stagnáciu spotreby plynu. Medzi faktormi, ktoré budú vplývať na úroveň spotreby, je priemerná ročná teplota ako aj realizácia rôznych opatrení súvisiacich s energetickou efektívnosťou napríklad zatepľovania budov prípadne moderných technologických riešení pre budovy,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva vo svoje pravidelnej správe o bezpečnosti dodávok plynu.

V segmente domácností bude mať podľa rezortu hospodárstva na úroveň spotreby vplyv vývoj ceny plynu ako aj dostupnosť alternatívnych palív. „Pozitívnu úlohu v oblasti cien môže zohrať konkurencia jednotlivých dodávateľov plynu pôsobiacich na trhu,“ myslí si ministerstvo, podľa ktorého vývoj v odvetví plynárenstva ovplyvní aj najnovšia iniciatíva Európskej komisie, ktorej cieľom je zaistenie klimatickej neutrality EÚ do roku 2050.

V prevádzke prepravnej siete neboli počas roka 2020 zaznamenané žiadne výpadky, ktoré by mali vplyv na dodávku zemného plynu pre odberateľov Slovenska. „Spoločnosť Eustream zabezpečovala spoľahlivú prepravu plynu aj počas pandémie ochorenia COVID-19,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.