Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie sieť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
10. septembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Spotreba elektriny na Slovensku pomaly porastie

Spotreba elektriny na Slovensku pomaly porastie. Ešte v tomto roku by sa mala pohybovať približne na rovnakej úrovni ako v minulom roku. Ako vyplýva z informácií zverejnených Ministerstvom hospodárstva SR (MH), v tomto roku by sa tak malo spotrebovať 29 terawatthodín elektrickej energie. V budúcom roku by sa mala spotreba mierne zvýšiť, a to na úroveň 29,4 terawatthodín. O dva roky by sa mala spotreba elektriny vrátiť na predkrízové hodnoty, kedy by sa malo na Slovensku spotrebovať 30,1 terawatthodín elektrickej energie. Ministerstvo predpokladá, že o päť rokov sa na Slovensku spotrebuje 31,7 terawatthodín elektriny.

Rezort hospodárstva upozorňuje, že všetky prognózy pri spotrebe elektriny budú závisieť od vývoja hospodárskej krízy. „Najväčším problémom prognózy bol odhad ekonomického vývoja v najbližších rokoch v dôsledku nejasných predstáv o východiskách zo súčasnej ekonomickej krízy. Boli niekoľkokrát aktualizované oficiálne prognózy ekonomického vývoja pre nasledujúce roky, ktoré predstavujú základ pre scenáre vývoja makroekonomického prostredia,“ uviedlo ministerstvo.

V tomto roku by sa malo na Slovensku vyrobiť toľko elektrickej energie koľko sa spotrebuje, teda 29 terawatthodín. V budúcom roku už očakáva ministerstvo hospodárstva nárast výroby na úroveň 31,6 terawatthodín, čiže sa na Slovensku vyrobí o 2,2 terawatthodín elektriny viac, ako sa spotrebuje, a tak sa stane proexportnou krajinou. Už v roku 2015 by sa malo podľa predpokladov ministerstva na Slovensku vyrobiť o vyše 8 terawatthodín elektrickej energie viac, ako sa spotrebuje, kedy výroba by mala dosiahnuť úroveň 38,8 terawatthodín. „V súčasnosti najväčšou výrobnou kapacitou z hľadiska rozostavanosti stavieb je dostavba mochoveckých jadrových blokov. Po uvedení tohto zdroja do prevádzky sa dosiahne zreteľne prebytková bilancia elektriny Slovenskej republiky,“ dodal rezort hospodárstva.

Ministerstvo hospodárstva však upozorňuje na fakt, že prebytková bilancia Slovenska môže byť v blízkej budúcnosti limitovaná exportnou schopnosťou elektrickej sústavy. „Rozhodujúcim úzkym miestom bude medzištátny profil Slovensko – Maďarsko,“ uviedol rezort. Bez výstavby nových 400-kilovoltových vedení medzi Slovenskom a Maďarskom tak môže byť export elektriny zo Slovenska do zahraničia sieťovo limitovaný.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy, má v pláne postaviť s Maďarskom dve vedenia, a to z Gabčíkova smerom na maďarské hranice a z Rimavskej Soboty taktiež na hranice Maďarska. „Z maďarskej strany je výstavba vedenia zo spínacej stanice Gabčíkovo podmieňovaná paralelnou výstavbou vedenia Rimavská Sobota – Maďarsko. Je predpoklad, že ak sa krajiny dohodnú, tak obidve vedenia budú realizované takmer súčasne,“ dodalo ministerstvo hospodárstva. Slovenská strana chce po roku 2019 vybudovať s Maďarskom aj vedenie od Veľkých Kapušian. „Príprava tohto projektu si však ešte vyžiada rad rokovaní s maďarským partnerom,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.