Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Spor o cenu plynu sa končí, Rusi naznačujú Čechom zľavu

RWE Transgas, jedna z troch najväčších českých distribučných spoločností, vedie s Gazpromom viacročný spor, pretože cena plynu na základe dlhodobého kontraktu výrazne presahuje momentálne spotové ceny na burzách. V posledných týždňoch bol plyn od Gazpromu drahší až o 150 USD (119,93 eura) za tisíc kubických metrov (m3), teda takmer o polovicu.

RWE Transgas na to dopláca v konkurenčnom boji s alternatívnymi predajcami. Obchod s plynom je pre firmu stratový.

Odborníci upozorňujú, že v dôsledku vysokých cien by sa v budúcnosti dostával v Európe do problémov priamo Gazprom. Odberatelia stále viac hľadajú alternatívne zdroje a cesty dopravy paliva. Do Česka by sa mal onedlho dostávať okrem nórskeho aj skvapalnený katarský plyn. Aj preň sa v poľskom prístave Šwinoujšcie buduje terminál.

Celý spor sa vedie predovšetkým o to, do akcie miery je správne spájať cenu plynu s cenou ropy. Tak to robí Gazprom i ďalší svetoví dodávatelia. Európski odberatelia žiadajú, aby sa ceny Gazpromu viac odvíjali od spotových cien suroviny.

Gazprom vyvezie tento rok rekordných 220 miliárd m3 zemného plynu. Export do Európy zostane na vlaňajších 150 miliardách m3. Za ne by mal inkasovať od európskych zákazníkov 61 miliárd USD. Podiel ruského plynu na jeho celkovej spotrebe v Európe sa vlani zvýšil na 27 %. V roku 2010 bol o 3 % nižší.

Informoval o tom český denník E15.

(1 EUR = 1,2704 USD)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.