Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Spolupráca českého a slovenského trhu s elektrinou sa prehlbuje

V dňoch 1. a 2. júna sa uskutočnilo stretnutie predstaviteľov prevádzkovateľov prenosových sústav v Česku a na Slovensku. Výsledkom rokovania je dohoda o spolupráci prevádzkových útvarov a dispečingov. Okrem podpísania zmluvy sa obe strany dohodli aj na prehĺbení integrácie trhov s elektrickou energiou medzi Slovenskom a Českom. S cieľom vytvoriť spoločný česko-slovenský trh predstavitelia SEPS-u a ČEPS-u schválili aj konkrétny postup pre prepojenie denných trhov.

Podľa vyjadrení oboch strán, by sa prepojené trhy s elektrinou mali rozširovať aj v okolitých krajinách prostredníctvom „market coupling-u“. Česká strana zároveň informovala slovenský SEPS aj o možnosti vytvorenia spoločného vyrovnávacieho trhu s regulačnou energiou.

ČEPS predstavila aj možnosť zapojiť sa do projektu Grid Control Cooperation a výhody, ktoré z neho plynú. Projekt má prepojiť stredoeurópskych prevádzkovateľov prenosových sústav a je založený na efektívnej výmene regulačných výkonov v reálnom čase medzi regulačnými oblasťami. Implementáciou projektu by sa okrem iného zefektívnilo aj nasadzovanie rezervných kapacít a tým aj zvýšili úspory konečným zákazníkom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.