Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Spoločný energetický trh SR, ČR a Maďarska sa onedlho rozšíri o Rumunsko

„V súčasnosti aj podľa projektového tímu je predpokladaný termín spustenia 19. novembra 2014, teda za necelé tri týždne,“ podotkol na dnešnej odbornej konferencii Energofórum vo Vyhniach Šedivý. Tento termín musia podľa jeho slov jednak potvrdiť všetky strany, ktoré ho implementujú, no zároveň je k tomu potrebné schválenie národnými regulačnými úradmi a aj úspešné absolvovanie testov.

Projekt prepojenia krátkodobého trhu s elektrickou energiou s Rumunskom bol podľa Šedivého oficiálne spustený koncom februára. Predtým prebiehala technická diskusia, systémové nastavenia, a tiež prebehli analýzy, aký to bude mať dosah. „Po týchto analýzach sme sa rozhodli, že pripojíme rumunskú obchodnú oblasť, keďže spĺňali všetky tieto požiadavky,“ dodal.

Prístupové rokovania spolu s Rumunskom začalo aj Poľsko. „Avšak technické analýzy preukázali, že ich nastavenie systému neumožňuje rýchlu a promptnú implementáciu market couplingu, a teda sa rozhodli zotrvať v štatúte pozorovateľa do času, kým sa neprepoja regióny v strednej Európe,“ vysvetlil Šedivý.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.