Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Spoločný česko-slovenský trh s elektrinou priniesol stabilné ceny

„Denný trh bol už v minulosti v Čechách veľmi populárny. Myslím si, že spojenie prinieslo dosť výhod aj pre Slovensko, ktoré vďaka tomu prepojeniu zaviedlo tiež denný trh s elektrinou,“ zdôraznil Chemišinec.

Podľa informácií na webovej stránke spoločnosti OTE sa za necelých osem mesiacov tohto roka zobchodovalo 5799 GWh elektriny, čo je viac ako za celý vlaňajšok. Priemerná cena bola na úrovni takmer 51 eur/MWh. Rastúca popularita spoločného trhu súvisí aj s tým, že je atraktívny nielen pre veľkých obchodníkov s elektrinou. „Menší zákazníci, ako sú firmy, sa registrujú a vďaka tomu, že napríklad dokážu odhadnúť svoju spotrebu, je pre nich jednoduchšie nakupovať elektrinu priamo, ako cez sprostredkovateľov,“ dodal Chemišinec.

Európska komisia predpokladá, že do roku 2014 sa spojením regionálnych trhov vytvorí spoločný európsky energetický priestor. Od budúceho roka by k Česku a Slovensku malo v rámci spoločného trhu pribudnúť aj Maďarsko. „Očakávame ďalší nárast likvidity opäť s prínosom, aby účastníci trhu mali viac príležitostí nakúpiť a predať elektrinu v závislosti na svojich potrebách,“ konštatoval Chemišinec.  

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.