Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spp plynari slovensky plynarensky priemysel.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
31. mája 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Spoločnosť SPP-distribúcia spúšťa register obnoviteľných plynov

Spoločnosť SPP-distribúcia spúšťa register obnoviteľných plynov. Plynári budú prevádzkovať elektronický systém, ktorého úlohou je vydávanie, prevod a uplatnenie záruk pôvodu pre obnoviteľné plyny, ktoré reprezentujú 1 megawatthodinu obnoviteľného plynu vpúšťaného do distribučnej siete.

V súčasnosti pôjde najmä o biometán, ale v rámci západnej Európy sa už objavujú aj prvé záruky pôvodu vydané pre obnoviteľný vodík,“ uviedol vedúci sieťového predaja SPP-distribúcia Jerguš Vopálenský.

Slovensko sa tak pridáva ku krajinám, ktoré robia konkrétne kroky v oblasti dekarbonizácie plynárenstva využívaním a podporou rozvoja obnoviteľných plynov. „Záruky pôvodu sa vytvárajú na základe údajov z merania na vstupe do distribučnej siete. V registri majú prevádzkovatelia biometánových staníc, výrobcovia obnoviteľných plynov, dodávatelia a odberatelia plynu a ďalší držitelia otvorené svoje účty. Následne sa v danom systéme uskutočňujú prevody záruk pôvodu,“ vysvetlil Vopálenský.

Záruka pôvodu obnoviteľného plynu je nezameniteľný doklad preukazujúci, že plyn bol vyrobený z obnoviteľného zdroja energie so štandardizovanými kvalitatívnymi parametrami. Register obnoviteľných plynov umožní aj cezhraničný prevod záruk pôvodu, či už z dôvodu ich predaja alebo nákupu. „Ide o kľúčový nástroj na umožnenie obchodných tokov obnoviteľných plynov skrz európsku plynárenskú infraštruktúru,“ konštatoval Vopálenský.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.