Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plnaca stanica pss cng.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: sppcng.sk
7. apríla 2021 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Spoločnosť SPP CNG uviedla do prevádzky dve nové plniace stanice na stlačený zemný plyn

Motoristi ich nájdu v oboch smeroch na odpočívadlách Blatná na Ostrove na rýchlostnej ceste R7. Ako informoval hovorca SPP Ondrej Šebesta, plniace stanice sú otvorené 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Vozidlá načerpajú ekologické palivo CNG za porovnateľný čas ako pri používaní konvenčných palív.

Plniace stanice CNG

V súčasnosti je tak na Slovensku motoristom k dispozícii 16 plniacich staníc CNG, z toho 11 prevádzkuje spoločnosť SPP CNG.

Koncom leta 2021, keď rozšírime sieť plniacich staníc CNG o ďalšie dve na náprotivných odpočívadlách Pohranice na rýchlostnej ceste R1 pri Nitre, ich celkový počet vzrastie na 18,“ dodal Šebesta.

Sme rozhodnutí pokračovať v dynamickom zlepšovaní CNG infraštruktúry na Slovensku v najbližších rokoch. Naša dcérska spoločnosť SPP CNG prijala stratégiu do roku 2025 na vybudovanie ďalších 15 CNG staníc v krajských a okresných mestách, čo by malo zabezpečiť výrazne vyššie pokrytie plniacou infraštruktúrou,“ uviedol generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák.

Ťažká automobilová doprava

Spoločnosť SPP CNG plánuje postaviť aj nové stanice na skvapalnený zemný plyn LNG, ktorý využíva hlavne ťažká automobilová doprava.

Tri LNG plniace stanice uvedie firma do prevádzky v roku 2022. „Príležitosť vidíme aj vo využití vodíka,“ konštatoval Prokypčák.

Zníženie nákladov

Vozidlá CNG dokážu znížiť náklady na palivo o 20 až 40 % v porovnaní s benzínovým pohonom a o 10 až 20 % v porovnaní s naftovým pohonom.

Zároveň vykazujú nižšiu hladinu hluku, o 10 až 15 dB. Pri spaľovaní CNG uniká do ovzdušia v porovnaní s naftou alebo benzínom menej škodlivín.

Spoločnosť SPP CNG, s.r.o. vznikla 1. februára 2014 ako dcérska spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý ovláda štát. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je predaj stlačeného zemného plynu (CNG).

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.