Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. marca 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Spoločnosť Nafta vlani preinvestovala viac než 13 miliónov eur

V roku 2014 bolo z pohľadu výnosov a tvorby pre spoločnosť Nafta kľúčové podzemné skladovanie zemného plynu. Prevádzkovateľ zásobníkov ukončil vlaňajšok so ziskom po zdanení vo výške 89 mil. eur. Objem investícií dosiahol 13,1 mil. eur, ktoré smerovali najmä do prieskumných vrtov, zabezpečenia prevádzky a zvýšenia bezpečnosti a spoľahlivosti podzemných zásobníkov.

Vyšší objem skladovaného plynu

Firma sa sústredila na ďalšie rozširovanie skladovacej kapacity. Po ukončení tretej etapy projektu Gajary-báden v roku 2014 dosiahla skladovacia kapacita 2,6 mld. m3, čo je viac ako polovica celkovej ročnej spotreby plynu na Slovensku. „Toto zvýšenie kapacity potvrdzuje záväzok spoločnosti prinášať klientom viac flexibility a kvalitnejšie služby pre svojich klientov,“ uviedla špecialistka pre externú komunikáciu Monika Feráková.

Nafta sa vlani stala súčasťou unikátneho projektu Underground Sun Storage v spolupráci s rakúskou firmou RAG. Jeho cieľom je overiť, ako efektívne sa dá uskladniť elektrina vyrobená z OZE v podzemných geologických štruktúrach. Využiť sa pritom má technológia „power to gas“, ktorá konvertuje a uskladní elektrinu vo forme zmesi vodíka a metánu.

Prieskum a ťažba uhľovodíkov

Rozvíjali sa tiež prieskum a ťažba uhľovodíkov. Nafta zrealizovala 3D seizmické meranie v širšej oblasti Kútov na Záhorí a 7 prieskumných vrtov. V minulom roku sa začali aj prípravné práce na výstavbu nového zberného plynového strediska Záhorská Ves.

V roku 2014 dosiahla ťažba zemného plynu, ktorú realizuje Nafta, úroveň 90 mil. m3 a ťažba ropy objem 9 tis. ton.

Nafta sa stále viac sústreďuje na zahraničie. Vlani sa angažovala v Česku, na Ukrajine, v Turecka a Nemecku. Projekty sa týkali budovania zásobníkov, ale aj geologickej a technickej expertízy, ložiskového inžinierstva a službám podzemných opráv sond a vrtby.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.