Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pri Trnave by sa mohol začať ťažiť plyn o dva až tri roky
Foto: ilustračné, GettyImages
29. mája 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Spoločnosť Nafta chce otestovať ťažbu zemného plynu pri Kútoch

Spoločnosť Nafta plánuje ešte v tomto roku zriadiť prieskumný vrt na overenie zásob zemného plynu pri obci Kúty v okrese Senica. Ak čerpacia skúška potvrdí dostatočné zásoby plynu, následne vybuduje testovaciu jednotku na jeho úpravu a spracovanie. Vyťažený plyn bude potom dodávaný do distribučnej siete spoločnosti SPP distribúcia. Vyplýva to zo zámeru spoločnosti Nafta, ktorý bol predložený na posudzovanie príslušným úradom.

Celkové náklady na vrt a testovaciu jednotku odhaduje Nafta podľa tohto dokumentu na 5 miliónov eur. Maximálna denná ťažba by nemala presahovať 50-tisíc metrov kubických plynu. V lokalite sú zásoby zemného plynu podľa odhadov do 50 miliónov metrov kubických.

Účelom navrhovanej činnosti je racionálne a efektívne využitie nerastných surovín pri súčasnom zvýšení energetickej sebestačnosti a bezpečnosti na lokálnej úrovni v tejto geografickej oblasti Slovenska,“ uvádza v zámere Nafta. Nepretržitá prevádzka bude mať 12 zamestnancov.

Prieskumný vrt s testovacou jednotkou bude od najbližšieho zastavaného územia obce Kúty približne jeden kilometer západným smerom a asi tri kilometre od zastavaného územia obce Kuklov. Od štátnej hranice s Českou republikou je lokalita vzdialená približne 1,8 kilometra.

Plyn vyťažený na Slovensku momentálne pokrýva len asi jedno percento z ročnej spotreby, ktorá sa pohybuje okolo 5 miliárd metrov kubických.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.