Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spoločnosť JAVYS zhodnotila v prvom polroku 2018 z vyraďovaného materiálu viac ako 826 ton druhotných surovín.
Foto: archívne, JAVYS
8. júla 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Spoločnosť JAVYS bola napriek koronavírusu podrobená kontrolám, za prvý polrok tu prebehlo 16 inšpekcií

Kontroly sa uskutočnili napriek pandémii Covid-19 a s tým súvisiacimi mimoriadnymi hygienickými a personálnymi opatreniami.

Dve z kontrol ÚJD SR boli zamerané na projekty BIDSF – Demontáž systémov v kontrolovanom pásme, konkrétne inšpektori preverili pripravenosť a bezpečnosť zariadení pracovísk mokrého rezania a baliacej a transportnej stanice v budove reaktorov JE V1. Firma o tom informovala v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA v stredu poskytla hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Inšpekcia ÚJD

Spoločnosť JAVYS, a. s. totiž 30. mája 2020 zrealizovala jednu z najzložitejších operácií v rámci projektu vyraďovania JE V1 BIDSF D4.2, a to transport tlakovej nádoby zo šachty reaktora 1. bloku do bazéna mokrej fragmentácie. Teraz bude nasledovať mokré rezanie tlakovej nádoby a práve na pripravenosť týchto procesov sa zamerala aj inšpekcia ÚJD.

Ďalšou z inšpekcií bola Kontrola fyzickej ochrany, overenie, či sú detekčné systémy inštalované v jednotlivých jadrových zariadeniach funkčné a či je zabezpečený okamžitý a bezporuchový prenos dát z detekčných a monitorovacích zariadení do riadiaceho centra. Ani v tomto prípade neboli zistené žiadne nedostatky.

Výsledok kontroly

Pozornosť venovali inšpektori aj previerke systému odbornej prípravy zamestnancov JAVYS, a. s. v jadrovom zariadení Technológie na spracovanie a úpravu rádioaktívnych odpadov a dodržiavaniu jadrovej bezpečnosti pri preprave jadrových materiálov. Kontrola bola bez zistenia nedostatkov.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave sa zameral na preskúmanie návrhu na zaradenie pracovných činností do štvrtej kategórie rizikových prác pre chemický faktor – pracovisko výroba vláknobetónových kontajnerov v Jaslovských Bohuniciach. Ani v tomto prípade neboli zistené žiadne nedostatky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.