Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chemes humenne.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
21. mája 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Spoločnosť Chemes podala návrh na konkurz, dodávky tepla a teplej vody zatiaľ nie sú ohrozené

Spoločnosť Chemes podala návrh na konkurz. Dôvodom je výpadok tržieb. Ten mal spôsobiť stále prebiehajúci súdny spor so spoločnosťou Východoslovenská energetika (VSE). Spoločnosť Chemes zdôraznila, že podanie návrhu na konkurz automaticky neznamená, že zo dňa na deň bude ukončená činnosť spoločnosti Chemes a prerušia sa tak dodávky tepla či energií v meste Humenné.

Momentálne prebiehajú intenzívne snahy, aby nedošlo ku krízovému scenáru. Ani k ohrozeniu vyše 100 pracovných miest v spoločnosti Chemes a zhruba 1 500 pracovných miest vo firmách, ktoré pôsobia v Priemyselnom parku Chemes,“ informovala spoločnosť.

Problémy, ktoré vyústili do ohrozenia dodávok tepla v Humennom, začali podľa spoločnosti Chemes na jeseň 2021. „Spoločnosť VSE vtedy svojvoľne a v rozpore s platnou zmluvou zmenila podmienky predaja plynu, z ktorého sa vyrába teplo. Chemes zaň musel platiť viac, čo mu spôsobovalo straty. Znášal ich kvôli tomu, aby neboli ohrozené dodávky tepla Humenčanom. Popritom získal nového dodávateľa plynu, spoločnosť SPP,“ uviedla firma.

Spor medzi VSE a Chemesom sa dostal na súdy. „Aj napriek tomu, že rozhodnutie o ňom je v nedohľadne, podarilo sa VSE presadiť zadržiavanie platieb za teplo. Ide o platby, ktoré Chemes inkasuje od mestskej firmy Humenská energetická spoločnosť (HES),“ dodala spoločnosť Chemes. Táto situácia nastala na konci roku 2023.

Keďže výpadok tržieb zo strany spoločnosti HES sa nepodarilo nijako vyriešiť, bola spoločnosť Chemes v zmysle príslušnej právnej úpravy povinná podať návrh na vyhlásenie konkurzu. „V súčasnosti prebiehajú viacstranné rokovania smerujúce k plynulému pokračovaniu energetickej činnosti v Priemyselnom parku Chemes. Rovnako aj k zachovaniu zhruba 1 600 pracovných miest vo firmách, ktoré v tomto areáli pôsobia. Robíme všetko preto, aby tieto pracovné miesta ostali zachované,“ uviedlo predstavenstvo spoločnosti Chemes.

Spoločnosť Chemes na záver zdôraznila, že za účelom nájdenia rozumného riešenia pre budúce zabezpečenie dodávok tepla pre mesto Humenné a v Priemyselnom parku Chemes je potrebná súčinnosť všetkých dotknutých subjektov (Ministerstvo hospodárstva SR, spoločnosť SPP, ÚRSO, spoločnosť HES). „Upozorňuje, že náhlymi a neuváženými snahami môže byť ohrozený pozitívny výsledok,“ uzavrela firma.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.