Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Abu Dhabi palac
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Abú Dhabi
9. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Spojené arabské emiráty pokles cien ropy neznepokojuje

Predstaviteľom SAE zatiaľ pokles cien ropy nerobí starosti, situácia podľa nich nie je vážna. „Ceny ropy idú hore a zase dolu. Sme na tom dobre, momentálne neplánujeme žiadnu emisiu,“ uviedol minister financií Ubajdí Humád Tájir na tlačovej konferencii po stretnutí ministrov financií krajín Perzkého zálivu. SAE sú tretím najväčším vývozcom ropy na svete.

Podľa analytikov sú však krajiny z oblasti stále citlivejšie na výkyvy cien ropy, pretože vlády zvyšujú svoje výdavky, aby tak zmiernili sociálne napätie.

Cena americkej ropy za posledný týždeň klesla o takmer 17 amerických dolárov, čo bol najvyšší týždenný pokles od roku 1983, kedy sa s ňou začalo obchodovať. K poklesu prispeli obavy o ďalší vývoj dopytu a odliv investorov z komodít. Nepokoje na Blízkom východe vyhnali ceny ropy v minulých týždňoch až na 115 amerických dolárov za barel, najvyššie za dva a pol roka. V piatok (6.5.) ropa skončila na úrovni 97,18 dolárov za barel.

Tájir takisto dodal, že SAE v tomto roku neplánujú vydať štátne dlhopisy. „Pokial budú (federálne dlhopisy) potrebné, ich vydanie sa uskutoční na začiatku nasledujúceho roku,“ uviedol. SAE zatiaľ nikdy nevydali dlhopisy na federálnej úrovni, na rozdiel od jednotlivých emirátov, ktoré vlastné dlhopisy už v minulosti vydali.

SAE v tomto roku očakávajú schodok rozpočtu 3 mld. dírhamov (572 mil.eur). Výdavky majú činiť 41 mld. dírhamov (7,8 mld. eur). Zástupca ministra financií Júnis Churí povedal, že vláda bude na prelome mája a júna hodnotiť požiadavky na zvýšenie výdavkov federálneho rozpočtu.

Obavy z nepokojov prinútili vládu oznámiť, že vydá 1,6 mld. dolárov na zlepšenie infraštruktúry v menej rozvinutých emirátoch na severe. Zvýšila tiež vojenské dôchodky o 70 % a zvýšila dotácie na chlieb a ryžu. Rovnako odložila plánované zvýšenie cien pohonných hmôt. Krajina však neuviedla ako plánuje tieto nové opatrenia financovať. SAE má relatívne malý počet domorodého obyvateľstva a jeden z najvyšších príjmov na hlavu na svete, ktorý činí takmer 49.000 amerických dolárov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.