Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. januára 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Spojené arabské emiráty investujú do OZE približne 155 miliónov eur

Jeden z najväčších producentov ropy na svete – Spojené  arabské emiráty (SAE) – potvrdil jasné smerovanie k obnoviteľným zdrojom. Premiér krajiny šejk Mohammed bin Rashid al-Maktoum uviedol, že krajina tým chce „vyvážiť svoje ekonomické potreby a environmentálne ciele“.

Zároveň plánuje znížiť závislosť príjmov štátneho rozpočtu na predaji ropy aj emisie skleníkových plynov. Podľa údajov Svetovej banky pripadalo v roku 2013 na jedného obyvateľa SAE až 18,7 tony CO2. Pre porovnanie – na Slovensku to bolo 6,2 t CO2 na obyvateľa. Emisie z výroby elektriny  by v nasledujúcich troch dekádach mali klesnúť až o 70 %.

Príkladom snáh je aj zapojenie do jadrovej energetiky. V tomto roku by sa mal spustiť do komerčnej prevádzky prvý blok novej atómovej elektrárne Barakah s výkonom 1400 MWe. Posledný, štvrtý z blokov Barakah by sa mal sprevádzkovať v roku 2020.

V roku 2050 by mali mať obnoviteľné zdroje 44-percentný podiel na energetickom mixe. Ďalších 38 % energie by malo pochádzať zo zemného plynu, 12 % z čistejších verzií fosílnych palív a 6 % z jadra.

Bezuhlíkové zdroje by tak mali mať polovičný podiel na výrobe energie. Energetická efektívnosť sa má zvýšiť o 40 %.

Krajina má obrovský potenciál predovšetkým pre slnečnú energiu. V SAE je napríklad jedna zo svetovo najväčších CSP elektrární Shams 1 s výkonom 100 MW, ktorá sa má ďalej rozšíriť. Jedným z projektov v rámci novej iniciatívy je aj solárny park pomenovaný po šejkovi Mohammed bin Rashid Al Maktoumovi s výkonom 5000 MW.

Energetická stratégia sa má implementovať v troch fázach. V prvej sa urýchli trend vyššej energetickej efektívnosti a zaistí diverzifikácia zdrojov. Druhá sa má zamerať na energeticky účinné riešenia v doprave a tretia na výskum, vývoj, inovácie a kreativitu pri dodávkach udržateľnej energie.

Jednotlivé emiráty si tiež stanovujú vlastné ciele. Dubai napríklad avizoval, že do roku 2030 bude z čistých zdrojov pokrývať 25 % energie a do roku 2050 až 75 %.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.