Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SPNZ: Spotrebu zemného plynu v SR ovplyvnila silná zima, bola vyššia asi o 20 %

Po predchádzajúcich dvoch miernych zimách, keď sa priemerné teploty vo vykurovacích obdobiach pohybovali okolo 4 stupňov Celzia, aktuálna zima podľa neho „ukázala svoju silu“ v podobe priemernej teploty na úrovni okolo jedného stupňa Celzia nad nulou. Odberatelia zemného plynu reagovali na situáciu zvýšením spotreby zemného plynu.

Pripomenul, že počas aktuálnej zimnej sezóny začalo chladnejšie počasie už v novembri 2016, keď sa teplota ovzdušia pohybovala o jeden stupeň pod úrovňou dlhodobého priemeru. V decembri 2016 priemerná teplota ovzdušia v porovnaní s decembrom 2015 poklesla o 3,5 stupňa Celzia a spotreba zemného plynu na Slovensku začala vzrastať.

K výraznému ochladeniu však podľa neho prišlo najmä v januári tohto roka, pričom extrémne chladné počasie pretrvávalo prakticky počas celého mesiaca. S výnimkou jediného dňa bola teplota ovzdušia počas celého mesiaca pod nulou. Až 8 dní bola pod úrovňou mínus 10 stupňov Celzia. Bol to najchladnejší január za posledných 20 rokov a svojou priemernou teplotou mínus 7,2 stupňov Celzia sa zaradil sa na desiatu priečku najchladnejších januárov v celej histórii meraní teplôt na Slovensku. Priemerná mesačná teplota ovzdušia bola nižšia až o 5,4 stupňa Celzia v porovnaní s januárom 2016 a spotreba zemného plynu v SR bola vyššia o asi 20 %.

Informoval zároveň, že podobná situácia pokračovala aj vo februári 2017, keď priemerná vonkajšia teplota oproti rovnakému mesiacu v minulom roku poklesla o 3 stupne Celzia. Teplejší začiatok marca vrátil vonkajšie teploty na úroveň dlhodobých marcových priemerov a spotrebu zemného plynu na objemy spotrebované v rovnakých obdobiach posledných rokov.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.