Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SPIŠSKÁ NOVÁ VES: V meste začali s rekonštrukciou verejného osvetlenia

Na území mesta je zhruba 3000 svietidiel, z ktorých asi 2700 prejde obnovou. Najprv sa začalo s výmenou na autobusovej stanici, odkiaľ sa prejde na ďalšie hlavné mestské ulice a postupne na sídliská Západ, Mier a nakoniec Tarča. Do konca roka plánuje samospráva vymeniť 2000 svietidiel, zvyšné na budúci rok. Celková dĺžka realizácie projektu je asi 16 mesiacov.

„Financované je to formou koncesnej zmluvy, v súťaži uspela bratislavská firma. Bude sa to financovať formou platieb a predovšetkým z úspor. Firma dostala právo spravovania nášho osvetlenia na desať rokov, potom prejde opäť do správy mesta. Rátame, že to bude financované len z úspor, že mesto nebude musieť vynaložiť ďalšie prostriedky ani z úveru či iných zdrojov,“ objasnil primátor. Verí, že nové osvetlenie prispeje jednak svojou kvalitou, ale aj spomínanými úsporami v spotrebe elektrickej energie.

Náklady na rekonštrukciu osvetlenia sú na úrovni približne dva milióny eur, podľa primátora je ťažké stanoviť, koľko sa podarí mestu ročne ušetriť na elektrickej energii. „Záleží to od toho, ako sa bude vyvíjať cena energie, a zároveň aj od toho, aké problémy sa počas rekonštrukcie ešte objavia, keď sa otvoria staré rozvody. Nejde totiž len o výmenu svietidiel, ale v niektorých prípadoch aj o výmenu celých stĺpov verejného osvetlenia,“ zdôraznil primátor.

Mesto si dalo urobiť aj audit, na základe ktorého sa následne bude vymieňať osvetlenie, prípadne aj celé rozvody. „Bude to taký komplikovaný projekt, preto aj potrvá dlhšie, ale táto firma už má za sebou niekoľko úspešných projektov v mestách podobných, ako sme my, tak veríme, že to bude rovnako aj u nás,“ uzavrel Volný.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.