Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Španielsky Repsol začal ropný prieskum v okolí Kanárskych ostrovov

Prvá fáza prieskumu sa zameriava na oblasť zhruba 50 kilometrov západne od kanárskych ostrovov Lanzarote a Fuerteventura, ktoré ležia neďaleko afrických brehov. Repsol chce uhľovodíky hľadať v hĺbke až 3.000 metrov. K prieskumu využíva plavidlo Rowan Renaissance, ktoré si za týmto účelom prenajal. Operácie majú trvať 60 dní. Ak budú výsledky presvedčivé, mohla by spoločnosť od vlády v Madride dostať povolenie k ďalšiemu prieskumu v rovnakej oblasti, tento raz v hĺbke až 6.900 metrov.

Šancu, že sa vo vodách neďaleko súostrovia podarí ložiská nájsť, koncern odhaduje až na 19 %. Na niekoľko nálezísk sa prišlo už na začiatku tohto tisícročia pri prvých prieskumoch asi 70 kilometrov od súostrovia. Španielska justícia však v roku 2004 ďalšie sondy zastavila.

Proti projektu sa teraz stavajú ekológovia aj regionálna vláda Kanárskych ostrovov. Podľa jej predsedu Paulina Rivera Bauteho podporuje centrálna vláda v Madride súkromný Repsol, aby „sa zmocnil zdrojov, ktoré sú naše“. V oblasti sa kvôli prieskumu malo konať referendum, v ktorom obyvatelia odpovedali na otázku, či by ostrovy mali zmeniť turistický a ekologický model a dať prednosť prieskumu ložísk plynu a ropy. Madrid ale nechal plebiscit plánovaný na nedeľu 23. novembra zablokovať. 

Cestovný ruch má zásadný význam pre ekonomiku siedmich ostrovov, kam vlani zavítalo 10,6 miliónov turistov. Podľa Repsolu ale nie sú takéto obavy na mieste, pretože ich loď nie je z pobrežia vidieť. Prítomnosť uhľovodíkov by navyše pomohla znížiť výdavky Španielska, ktoré teraz dováža skoro 80 % spotrebovanej energie.

Ekológovia sa obávajú dôsledkov prieskumu na bohatú flóru a faunu v oblasti. Svetový fond na ochranu prírody (WWF), Greenpeace a miestne úrady sa projekt snažia zastaviť sťažnosťou podanou v Bruseli. Aktivisti Greenpeace sa cez víkend pokúsili priblížiť k lodi Rowan Renaissance. Pri následnom incidente sa zranila jedna aktivistka.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.