Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
12. januára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Španielsku hrozí odliv investorov v dôsledku fotovoltaiky

Španielska vláda v decembri minulého roka rozhodla o retroaktívnom znížení výkupných cien solárnej energie o 30 %. Madrid si od obmedzenia fotovoltaiky sľubuje v nasledujúcich troch rokoch úsporu 3 mld. eur. Fotovoltaický sektor hovorí o protiprávnovnosti tohto kroku.

Hoci podporu solárnej energie z nových zdrojov obmedzilo množstvo krajín, Madrid je prvým, ktorého rozhodnutie sa dotkne postavených a už funkčných solárnych zdrojov. Investičné fondy a ďalší súkromní investori, ktorí sa pohybujú v španielskom fotovoltaickom priemysle tak zvažujú odvetné opatrenia. Spor by sa mohol teoreticky odraziť aj na španielskych finančných trhoch.

Analytická spoločnosť Opinion Research Business uskutočnila v októbri 2010 k tejto otázke prieskum medzi investičnými firmami. Vyplynulo z neho, že prípadné retroaktívne zníženie subvencií slnečnej energie zvýši subjektívne riziko sprísnenia regulácie španielskej energetiky, odvetvia aj bánk. Nehovoriac o tom, že sa investori začnú obávať zníženia ratingu krajiny.

Prieskumu sa zúčastnilo 52 investičných spoločností s aktívami viac ako 8 miliónov eur. Takmer tri štvrtiny z nich sa domnieva, že retroaktívna zmena pravidiel by poškodila dôveru investorov. Pripbližne polovica z nich potom uviedla, že investície v Španielsku obmedzí.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.