Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar fashion
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / jurvetson (licencia Creative Commons)
20. mája 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Španielsko znížilo dotácie pre ďalšie slnečné elektrárne

Španielska Celoštátna energetická komisia (CNE) znížila vo štvrtok (19.5.) subvencie pre 143 solárnych elektrární. Ich celkový inštalovaný výkon predstavuje spolu 90 megawattov (MW). Ako odôvodnila komisia, nemohli dokázať, že boli postavené a uvedené do prevádzky pred septembrom 2008, v ktorom vláda ukončila veľkorysú podporu výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Inštalovaný výkon španielskych solárnych elektrární už prekročil 4.000 MW. Podľa CNE sa uskutočňuje kontrola viac ako 9.000 solárnych elektrární, z ktorých už predtým prišlo o vysoké subvencie 808.

Subvencie štát teraz poskytuje na nové kapacity maximálne 500 MW ročne, čím obmedzil ich nekontrolovaný prírastok, ktorý zaťažoval štátny rozpočet. Podmienkou však je, že slnečnú energiu premieňajú priamo na solárnu. V roku 2008 dosiahol prírastok solárnych kapacít 2.400 MW.

Solárne kapacity majú v Španielsku asi 2 % podiel na výrobe elektrickej energie. Väčšina z nich je fotovoltaických, ale v krajine existujú aj elektrárne (takzvané CSP), ktoré sústredením slnečných lúčov do jedného bodu premieňajú vodu na paru, ktorá ďalej vyrába elektrinu klasickým spôsobom.

Solárne elektrárne ešte majú preferenčné tarify za výrobu elektrickej energie. Časom by však malo ich zvýhodnenie klesať tak, aby sa ich ceny dostali na úroveň cien elektriny vyrobenej v tepelných alebo plynových kapacitách.

Slnečná energia je stále veľmi drahá. Kým priemerná veľkoobchodná cena megawatthodiny (MWh) bola včera v Španielsku 51,24 eura, solárni producenti väčšinou dostávajú za ňu vyše 450 eur.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.