Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektraren Gemasolar
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elektráreň Gemasolar Španielsko. Foto: © Torresol Energy Investments
21. marca 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Španielsko: V srdci Andalúzie funguje solárna elektráreň vo dne i v noci

Elektráreň, fungujúca od mája 2011, nemôžete na andalúzskych planinách na juhu Španielska prehliadnuť.

Z diaľnice medzi Sevillou a Córdobou je vidieť jej osvetlenú vežu, v ktorej sa odráža 2.650 solárnych panelov, z nich každý má 120 metrov štvorcových. Rozmiestnené sú v obrovskom kruhu na ploche 195 hektárov.

„Je to prvá elektráreň na svete, ktorá pracuje 24 hodín, funguje rovnako vo dne aj v noci,“ uvádza Santiago Arias, technický riaditeľ spoločnosti Torresol Energy, ktorý zariadenie prevádzkuje.

Jej mechanizmus sa dá veľmi jednoducho vysvetliť, hovorí. Panely odrážajú slnko na vysokú stredovú vežu a predávajú jej koncentrovanú energiu tisíckrát silnejšiu než máme na zemi, vysvetľuje Arias.

Tam svetelné lúče predávajú svoju tepelnú energiu zásobníkom s roztavenou soľou, ktorej teplota dosahuje 500 stupňov Celsia. Soľ následne produkuje paru, ktorá otáča turbínou a vyrába elektrinu ako v klasickej termosolárnej elektrárni.

Gemosolar je unikátny tým, že dokáže skladovať energiu a zariadenie tak pokračuje vo výrobe elektriny s pomocou energie, ktorá sa nazhromaždila počas dňa, upresňuje Arias.

„Využívam teda túto energiu tak, ako potrebujem a nie tak, ako mi diktuje slnko,“ hovorí. Bilancia je veľmi pozitívna: elektráreň produkuje o 60 % energie viac než rovnaké zariadenie, ktoré nemá skladovací systém. Elektráreň môže fungovať 6.400 hodín ročne, zatiaľ čo iné solárne zariadenia pracujú len 1.000 až 2.000 hodín ročne.

„Množstvo energie, ktoré ročne vyrábame, sa rovná priemernej spotrebe 30.000 španielskych domácností, čo predstavuje asi 90.000 osôb,“ vysvetľuje Arias. Ročne sa tak usporí 30.000 ton oxidu uhličitého (CO2).

V Španielsku, ktoré je na druhom mieste vo svete vo výrobe slnečnej energie a na prvom mieste v Európe, pred Nemeckom, vo výrobe energie veternej, zaznamenala výroba energie z obnoviteľných zdrojov mimoriadny rozvoj vďaka štedrej štátnej podpore.

V roku 2011 krajina pokrývala tretinu energetického dopytu výrobou energie z obnoviteľných zdrojov, predovšetkým energie veternej (16 % z celkovej produkcie elektriny) a podiel solárnej energie, ktorý bol veľmi nízky (iba 4 %), sa v priebehu jedného roka zdvojnásobil, uvádza spoločnosť REE, ktorá spravuje elektrickú sieť v krajine.

Na projekt Gemasolar bolo potrebné získať zahraničných investorov: Torresol Energy je spoločným podnikom španielskej skupiny Sener, ktorá vlastní 60 %-ný podiel, a spoločnosti pre energiu z obnoviteľných zdrojov Masdar, ktorú financuje vláda Abú Zabí.

„Tento druh elektrárne je totiž drahý, nie však kvôli surovine, ktorú používame a ktorá je zadarmo, ale preto, že vyžaduje obrovské investície,“ zdôrazňuje Santiago Arias. Investície dosiahli 200 miliónov eur.

„V deň, keď elektráreň začne vracať peniaze bankám, stane sa strojom na tisíceurové bankovky,“ ubezpečuje. Pripomína, že cena barelu ropy bola v roku 2003 na 28 dolároch, zatiaľ čo dnes dosahuje 130 dolárov.

Momentálne však projekty tohto druhu zatieňuje ekonomická kríza: Španielsko, ktoré stojí na prahu recesie a pustilo sa do úsporných opatrení, pozastavilo podporu nových elektrární vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov.

„Tri projekty sa kvôli tomu pozastavili,“ uvádza Arias. Priznáva, že kvôli svetovej hospodárskej kríze sa ešte nepodarilo predať technológiu Gemasolaru, hoci tento projekt vyvolal v zahraničí obrovský záujem.

ČTK, energia

Foto: © Torresol Energy Investments, S.A.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.