Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar spain
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.Com / Port of San Diego (licencia Creative Commons)
2. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Španielsko škrtá fotovoltaike podporu

Madrid zníži podporu pre výrobu elektriny vo fotovoltaických elektrárňach. Argumentuje poklesom výrobných nákladov a tiež úspornými opatreniami Španielska. Elektrina z OZE je v Španielsku 10-krát drahšia než z konvenčných zdrojov.

Návrh ministerstva priemyslu hovorí o 45 percentnom znížení dotácií pre veľké fotovoltaické elektrárne, informuje The Wall Street Journal. Výrobcovia elektriny so solárnymi panelmi na strechách majú prísť o štvrtinu štátnej pomoci a podpora malých výrobcov sa má zredukovať o 5 %.

Návrh štátnych dotácií ostro kritizuje Asociácia podnikateľov v oblasti fotovoltaického priemyslu. Ako informuje Financial Times, vláde vyčíta neochotu viesť konštruktívny dialóg. Ku kompromisu nedospeli ani po troch mesiacoch spoločných rokovaní, ktoré podľa asociácie zahŕňali výrazné finančné škrty na strane prevádzkovateľov.

Vládny kabinet José Luisa Zapatera bráni svoju politiku. Okrem regulácie cien chce skresať aj časové obdobie garantovaných štátnych dotácií. „Percentá reflektujú vylepšené technológie a nižšie náklady v sektore fotovoltaiky.  Zisky by sa tak mali preniesť na stranu spotrebiteľov, ale zároveň [by mali] zachovať atraktívnu mieru návratnosti pre investorov,“ dopĺňa správa ministerstva.

Španielsko je jedným z lídrov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie (OZE). V roku 2009 Madrid vyplatil výrobcom alternatívnej energie dotácie v hodnote 6,5 mld. eur. Opatrenia majú aj opačný efekt. Štedrá politika finančných dotácií prispela k štátnemu deficitu 18 mld. eur v sektore elektrickej energie, uzatvára Financial Times. 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.