Španieli chcú, aby EÚ predložila WTO sťažnosť na Argentínu
Madrid už pohrozil, že ak Argentína od svojho zámeru neustúpi, bude to pre ňu mať ekonomické a diplomatické následky. Repsol v YPF drží zhruba 57 % akcií a snahou argentínskej vlády je zoštátniť 51 %, ktoré sú vo vlastníctve Repsolu.
EÚ sa bude sporom medzi Argentínou a Španielskom zaoberať v pondelok, na rokovanie Európskeho parlamentu sa spor dostane zrejme v stredu. Madrid má podľa zdroja v pláne o svojich vlastných krokoch voči Argentíne rozhodovať na piatkovej schôdzi svojho kabinetu.
Podľa pozorovateľov ale nebude pre Španielsko ľahké zaistiť si podporu všetkých členských krajín EÚ. Rovnako tak môže byť ťažké vyvinúť väčší tlak na Argentínu, pretože tá pre svoju zlú platobnú morálke v minulosti nemá úplný prístup na medzinárodné kapitálové trhy, cez ktoré by bol tlak asi najúčinnejší. Krajina už tiež skôr ignorovala pokuty, ktoré jej v minulých sporoch vymeralo medzinárodné spoločenstvo.
Eurokomisár pre priemysel Antonio Tajani včera v Európskom parlamente v Štrasburgu poznamenal, že krok argentínskej vlády vysiela negatívny signál pre zahraničných investorov a vytvára právnu neistotu pre Repsol aj ďalšie firmy z EÚ. Povedal tiež, že medzi Španielskom a Argentínou existuje zmluva o ochrane investícií, ktorá upravuje prípadné znárodnenie a možnosť kompenzácie a obsahuje dodatky týkajúce sa riešenia obchodných sporov.
Madrid a Repsol by podľa Tajaniho mali zvážiť, či nepodniknú právne kroky. Tajaniho úrad chcel budúci týždeň rokovať o posilnení priemyselnej spolupráce medzi EÚ a Argentínou, komisár ale povedal, že misiu do Argentíny zrušil, pretože si už nie je istý, či sú európske investície dostatočne chránené.
Akcie YPF medzitým na burze v Buenos Aires v priebehu včerajšieho dňa pokračovali v poklese. Ich kurz oslabil o ďalších 25 % na 81 pesos. Ešte vlani v lete sa predávali za viac ako 200 pesos. Na burze v Madride ďalej padali aj akcie Repsolu, ktoré klesli o 6 %.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo