Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rozvodna
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elektrická rozvodňa. Foto: Flickr.com/cowlet (licencia Creative Commons)
20. apríla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Spájanie trhov s elektrinou medzi SR, ČR a Maďarskom napreduje

Česko-slovensko-maďarský projekt spájania trhov s elektrinou, tzv. Market Coupling, napreduje. „Dosiahli sme dôležité výsledky v rámci projektu, akými sú rozhodnutie o zabezpečení spoločných funkcií prevádzkovateľa prenosovej sústavy, prebiehajúca implementácia modulu, prijatie možnosti záporných cien na maďarskom trhu, úspešný vývoj v oblasti IT a ďalšie diskusie so zainteresovanými rumunskými stranami,“ informoval slovenský prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústavy, spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS, a.s.).

Riadiaca skupina, ktorá má implementáciu celého projektu na starosti, očakáva, že česko-slovensko-maďarský projekt Market Coupling by mohol začať po skončení sezóny letných dovoleniek. „Analyzujeme možnosť spustenia projektu hneď po skončení sezóny letných dovoleniek, jednak na základe žiadosti účastníkov trhu na poskytnutie dostatočného času na prípravu účastníkov trhu, a tiež aby sa predišlo spusteniu projektu v sezóne. Účastníci trhu budú informovaní o podrobnom časovom pláne zavádzania na plánovaných seminároch,“ dodal slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Projekt Market Coupling by mal prispieť k vyššej likvidite trhu s elektrinou medzi Slovenskom, Maďarskou republikou a Českou republikou. Obchodníkom s elektrinou by mala vďaka tomuto projektu odpadnúť potreba rezervovať si a nakupovať cezhraničné prenosové kapacity medzi krajinami. Medzi Slovenskom a Českom funguje Market Coupling už od roku 2009. Organizátormi projektu sú prevádzkovatelia prenosových sústav a energetické regulačné úrady v jednotlivých krajinách.

Zdroj: SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.