Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricka siet-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ A Guy With A Camera (licencia Creative Commons)
31. júla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Spájanie trhov s elektrinou medzi Slovensko, Českom a Maďarskom sa blíži ku koncu

Česko-slovensko-maďarský projekt spájania trhov s elektrinou, tzv. Market Coupling, finišuje. Riadiaca skupina projektu už prerokovala aktuálny vývoj implementačných prác. „Vzhľadom na skutočnosť, že interné testovanie potvrdilo celkovú pripravenosť všetkých IT systémov, nasleduje testovanie nového trhového prostredia pre všetkých účastníkov trhu a užívateľov cezhraničnej prenosovej kapacity. V prípade, že budú testy úspešné, sú zúčastnené strany projektu pripravené oznámiť deň spustenia projektu do 17. augusta tohto roku,“ informovala Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s., slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Testovanie nového trhového prostredia by sa malo začať druhý augustový týždeň. „Projekt v posledných týždňoch výrazne pokročil a som hrdý na to, že všetky hlavné problémy boli vyriešené. Technické riešenia sú pripravené a sme radi, že ich môžeme čoskoro prezentovať účastníkom trhu. Som presvedčený, že súčasné práce na zmluvnej štruktúre predstavujú úplne posledný krok pred začatím prevádzky v septembri,“ uviedol riaditeľ trhových operácií maďarského prevádzkovateľa prenosovej sústavy, spoločnosti MAVIR, Zoltan Gyulay.

Projekt Market Coupling by mal prispieť k vyššej likvidite trhu s elektrinou medzi Slovenskom, Maďarskou republikou (MR) a Českou republikou (ČR). Obchodníkom s elektrinou by mala vďaka tomuto projektu odpadnúť potreba rezervovať si a nakupovať cezhraničné prenosové kapacity medzi krajinami. Medzi Slovenskom a Českom funguje Market Coupling už od roku 2009. Organizátormi projektu sú prevádzkovatelia prenosových sústav a energetické regulačné úrady v jednotlivých krajinách.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.