Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. januára 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Sovietsky baník sa stal hviezdou podvodom

Stachanov vo svojich dvadsiatich rokoch začal pracovať so zbíjačkou na povrchovom pracovisku bane v Kadijivke v Donbase. Neskôr si urobil banícky kurz. Po svojom mimoriadnom výkone stál v čele „stachanovského“ hnutia usilujúceho sa o stále zvyšovanie produktivity práce a tým pádom bol aj povinným vzorom pracujúcich zo všetkých kútov sovietskeho impéria. Až po desaťročiach sovietski predstavitelia priznali, že Stachanov mal pri svojom historickom výkone k dispozícii aj pomocníkov, ako aj najmodernejšiu techniku.

Samotného Stachanova tento podvod trápiť nemusel. Vstúpil do strany, v Moskve vyštudoval priemyselnú akadémiu a počas vojny sa uchytil ako riaditeľ baní. Neskôr pôsobil na sovietskom ministerstve uhoľného priemyslu a od roku 1957 pracoval ďalších 17 rokov až do dôchodku v podnikovej sfére. Získal množstvo ocenení a v roku 1978, krátko po jeho smrti (zomrel 5. novembra 1977 v zabudnutí na psychiatrickej liečebni, kam sa dostal kvôli alkoholizmu), bolo na jeho počesť premenované mesto Kadijivka na Stachanov. 

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.