Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnko - ilustracna (hudec)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Slnko. Foto: (c) Michal Hudec
3. augusta 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Solárny tábor: Deti vyrábali slnečné ohrievače zo škatúľ od pizze

Dvadsaťtri detí zo Slovenska sa v týchto dňoch zúčastnilo na medzinárodnom Solárnom tábore v Hornom Rakúsku. Cieľom podujatia bolo zážitkovou formou predstaviť možnosti využitia energie zo slnka v kontexte klimatických zmien a ďalších globálnych tém. Tábor pripravili Klimabündnis Österreich z Rakúska, Priatelia Zeme-CEPA zo Slovenska a Reflex z Maďarska.

Celkovo prišlo na tábor 54 detí vo veku 12 až 16 rokov z troch krajín. Ich hlavnou úlohou bolo spoločne nainštalovať solárne termické zariadenie na budovu reštaurácie športovej haly v obci Hinzenbach. Toto zariadenie si na záver prevzali a slávnostne uviedli do prevádzky zástupcovia obcí Hinzenbach, Pupping, Fraham a okresného mesta Eferding, ktoré projekt podporili.

V sprievodnom programe sa deti dozvedeli viac o využívaní solárnej energie, napríklad prostredníctvom vlastnoručne vyrobených solárnych ohrievačov z škatúľ od pizze. Programovú ponuku dopĺňala aj návšteva novootvoreného vedeckého centra Welios vo Welse a spoločná opekačka medzi hradbami zrúcaniny hradu Schaunburg.

„Chceli sme deťom zábavným spôsobom ukázať, ako súvisí zložitý globálny problém s naším každodenným správaním a umožniť im vlastnoručne asistovať pri inštalácii solárneho zariadenia, ktoré by ani u nás už nemalo byť iba raritou,“ zhodnotil koordinátor projektu Miroslav Lacko zo združenia Priatelia Zeme-CEPA.

SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.