Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. novembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Solárne panely nestačí len namontovať a napojiť na sieť

Zanedbávanie údržby sa prejavuje v znižovaní výkonu zariadení. Panely pravidelne čistí len málo „solárnikov“. Jaroslav Macek z firmy Servis FVE uviedol, že v Česku je vo vážnom stave už asi 10 % solárnych elektrární.

Pokles ich výkonnosti nenastáva po desiatich a viac rokoch, ale už v prvom roku ich prevádzky. Podcenenie údržby znižuje ich výkon o 6 až 8 %. Švajčiarske štatistiky uvádzajú až 20-% pokles.

Mnoho investorov by finančné ťažkosti mohli prinútiť, aby sa pridali k hromadnej arbitrážnej žalobe organizovanej fotovoltickou asociáciou. Okrem odškodnenia za spätné zdanenie solárneho prúdu žiadajú investori kompenzáciu aj za to, že v dôsledku vyhláseného stopstavu neboli ich elektrárne pripojené na sieť. Majitelia elektrární teraz čakajú na rozhodnutie ústavných sudcov, či zrušia 26-% solárnu daň. Za prielomový pokladajú verdikt Mestského súdu v Prahe, ktorý uvalenie tejto dane označil za protiústavné.

Boj solárnikov so štátom sa prípadným víťazstvom na ústavom súde neskončí. Nový zákon o podporovaných druhoch energie, ktorý bude teraz posudzovať senát, predpokladá, že po rekonštrukcii bude elektráreň pokladaná za nový zdroj, na ktorý sa budú vzťahovať menej výhodné výkupné ceny prúdu.

Informoval o tom český denník E15.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.