Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. mája 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Solárne dni zažnú slnko nad Slovenskom

„Akcia je súčasťou Európskych solárnych dní, ktoré prebiehajú od 1. do 15. mája,“  uviedla Veronika Galeková, výkonná riaditeľka SAPI. „Tradícia tohto podujatia sa začala pred desiatimi rokmi v Rakúsku a už druhýkrát sa k nim pripojilo aj Slovensko a naša asociácia. Zámerom solárnych dní je predstaviť verejnosti slnko ako perspektívny a ekologický zdroj energie.“

V rámci Európskych solárnych dní bude prebiehať na celom Slovensku množstvo prednášok, besied a praktických prezentácií venovaných slnečnej energií: napríklad vysokoškolské prednášky v Košiciach alebo dni otvorených dverí priamo v solárnych zariadeniach (strešná elektráreň Martifer Solar v Bratislave, zemné elektrárne Energie Park Bruck a. d. Leitha v Čakanoch a v Markušovciach). Záujemcovia môžu navštíviť takisto výrobcu solárnej techniky, firmu Fronius v Trnave.

V minulých dňoch si svetová verejnosť zhodou okolností pripomenula 26. výročie od černobyľskej tragédie a rok od havárie v jadrovej elektrárni Fukušima. Na rozdiel od jadrovej energie využívanie slnka nespôsobilo žiadne katastrofy ani zdravotné komplikácie. Neprodukuje rádioaktivitu, nebezpečný odpad ani kyslé dažde či skleníkové plyny. A na rozdiel od fosílnych palív alebo jadrových materiálov zásoba tejto energie vydrží nepomerne dlhšie a skôr či neskôr ju človek bude využívať v oveľa väčšej miere. Napriek tomu práve nad slnečnou energiou stále visí tieň zbytočných administratívnych a byrokratických prekážok, ktoré bránia jej širšiemu rozvoju.

Zo Slnka dopadá na Zem každý deň 15- až 18-tisíckrát viac energie, než spotrebuje celé ľudstvo. Životnosť našej najbližšej hviezdy sa odhaduje na 4,5 až 5 miliárd rokov. Príďte sa pozrieť a na vlastné oči presvedčiť ako jednoducho a spoľahlivo funguje Slnko. Zásobuje energiou všetok život na Zemi – a rovnako môže dodávať životodarnú energiu aj našej technickej civilizácií.

Program podujatí SAPI:

3. 5. Infostánok, Bratislava, Kamenné námestie, 14:30 – 18:30

4. 5. Deň otvorených dverí, výrobca striedačov Fronius, Trnava, 9:00 – 12:00

6. 5. Deň otvorených dverí Energie Park Bruck a. d. Leitha, zemná elektráreň Čakany, 14:00 – 17:00

12. 5. Deň otvorených dverí, Martifer Solar, strešná elektráreň, Bratislava, 10:00 – 15:00

15. 5. Deň otvorených dverí, zemná elektráreň Markušovce

Zdroj: Slovenská Asociácia Fotovoltického Priemyslu (SAPI)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.