Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Sokolovskij: Kyjev v budúcich rokoch kontrakt o plyne s Rusmi zmeniť nedokáže

Tieto pesimistické prognózy vychádzajú podľa neho z faktu, že „Rusi nemajú žiadnu motiváciu, aby niečo menili, ak Ukrajina nebude ochotná urobiť výrazné ústupky“. Dodal, že jedným z faktorov, ktorý by na Rusko mohol platiť, by mohla byť postupná orientácia Ukrajiny na energeticky úsporné technológie. Zatiaľ však Ukrajina spotrebuje ročne 70 miliárd kubických metrov zemného plynu. Ďalšími faktormi by mohlo byť zvyšovanie domácej produkcie plynu vrátane alternatívnych zdrojov, ako je plyn z bridlicových ložísk. „To všetko sa však musí začať realizovať, nestačí o tom iba hovoriť,“ povedal Sokolovskij.

Na získanie dobrej pozície Ukrajiny voči Rusku bude Kyjev potrebovať zhruba päť až sedem rokov. „Ukrajina potom bude môcť s Moskvou uzatvárať kontrakty na základe ponuky a dopytu na trhu: kúpime plyn za podmienok, ktoré nám vyhovujú, inak ho neodoberieme vôbec, keďže máme iné zdroje. Lenže tie zdroje musí Ukrajina aj mať,“ dodal expert.

Kyjev sa už takmer 18 mesiacov snaží o zníženie cien za dodávky plynu z Ruska. Cenové podmienky v súčasnej dohode uzatvorenej v roku 2009 sú totiž podľa ukrajinskej vlády pre krajinu veľmi nevýhodné a ekonomicky ju poškodzujú. Rusko nie je proti, požaduje ale získanie kontroly nad ukrajinským systémom plynovodov, s čím Kyjev nesúhlasí.

Informovala o tom agentúra Ukrinform.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.