Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. júna 2011 Ostatné od Energia.skTASR

Smer-SD žiada vládu,aby informovala parlament o 3. energetickom balíčku

„Povinnosťou SR bolo do 3. marca 2011 premietnuť do národnej legislatívy novoprijaté predpisy EÚ, tzv. 3. energetický balíček. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR si nesplnilo uvedenú povinnosť nielen z dôvodu meškania legislatívnych prác, ale predovšetkým z dôvodu zdĺhavosti „diskrétnych rokovaní“ o naložení s energetickými podnikmi,“ zdôvodňujú poslanci v zverejnenom návrhu uznesenia NR SR.

Poslanci z najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD chcú týmto uznesením požiadať vládu SR, aby parlamentu predložila správu o transpozícii a vykonaní opatrení vyplývajúcich z 3. energetického balíčka EÚ.

„Realizácia opatrení vyplývajúcich z novoprijatých predpisov EÚ, tzv. tretieho energetického balíčka, predpokladá uskutočnenie dôležitých, časovo terminovaných systémových a organizačných zmien v sektore energetiky, možno druhých najväčších po privatizácii. Podľa legislatívy EÚ musí byť zabezpečená absolútna nezávislosť sietí od výrobných a dodávateľských aktivít, a to hlavne u prenosových sústav a prepravných sietí,“ pripomínajú.

Konštatujú, že „práve lobistické aktivity súvisiace s riešením tzv. vertikálne integrovaných podnikov, predstavujú veľké ohrozenie verejných záujmov. Existuje riziko zneužitia opatrení EÚ na oddelenie dodávateľských a výrobných činností od sieťových činností predovšetkým vo vzťahu k Slovenskému plynárenskému priemyslu“.

V netransparentnom prostredí sa podľa poslancov strany Smer-SD ponúkajú „veľké obchodné“ možnosti pri novom usporiadaní sektora energetiky, ktoré môžu byť viac alebo menej výhodné pre štát, alebo naopak pre zahraničných akcionárov, prípadne rôznych sprostredkovateľov a medzičlánkov. „V krajnom prípade je možné zvoliť aj cestu do privatizácie s odvolaním sa na legislatívu EÚ,“ zdôrazňujú.

Podľa najsilnejšej opozičnej strany aj diskusia koaličných poslancov v pléne NR SR k jednotlivým návrhom na novelizáciu energetických zákonov naznačila taktiku a predpokladaný spôsob usporiadania vertikálne integrovaných podnikov v SR. „Politickí nominanti v orgánoch výkonnej moci dohodnú so zástupcami zahraničných akcionárov podmienky ďalšej existencie dotknutých energetických podnikov, vrátane ich vlastníckej štruktúry. Na základe takejto dohody bude následne predložený vládny návrh zákona a poslanci NR SR, ako volení zástupcovia občanov, budú postavení do situácie formálne hlasovať za to, čo už je dohodnuté predstaviteľmi výkonnej moci,“ tvrdia poslanci Smeru-SD.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.