Smer-SD žiada vládu,aby informovala parlament o 3. energetickom balíčku
„Povinnosťou SR bolo do 3. marca 2011 premietnuť do národnej legislatívy novoprijaté predpisy EÚ, tzv. 3. energetický balíček. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR si nesplnilo uvedenú povinnosť nielen z dôvodu meškania legislatívnych prác, ale predovšetkým z dôvodu zdĺhavosti „diskrétnych rokovaní“ o naložení s energetickými podnikmi,“ zdôvodňujú poslanci v zverejnenom návrhu uznesenia NR SR.
Poslanci z najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD chcú týmto uznesením požiadať vládu SR, aby parlamentu predložila správu o transpozícii a vykonaní opatrení vyplývajúcich z 3. energetického balíčka EÚ.
„Realizácia opatrení vyplývajúcich z novoprijatých predpisov EÚ, tzv. tretieho energetického balíčka, predpokladá uskutočnenie dôležitých, časovo terminovaných systémových a organizačných zmien v sektore energetiky, možno druhých najväčších po privatizácii. Podľa legislatívy EÚ musí byť zabezpečená absolútna nezávislosť sietí od výrobných a dodávateľských aktivít, a to hlavne u prenosových sústav a prepravných sietí,“ pripomínajú.
Konštatujú, že „práve lobistické aktivity súvisiace s riešením tzv. vertikálne integrovaných podnikov, predstavujú veľké ohrozenie verejných záujmov. Existuje riziko zneužitia opatrení EÚ na oddelenie dodávateľských a výrobných činností od sieťových činností predovšetkým vo vzťahu k Slovenskému plynárenskému priemyslu“.
V netransparentnom prostredí sa podľa poslancov strany Smer-SD ponúkajú „veľké obchodné“ možnosti pri novom usporiadaní sektora energetiky, ktoré môžu byť viac alebo menej výhodné pre štát, alebo naopak pre zahraničných akcionárov, prípadne rôznych sprostredkovateľov a medzičlánkov. „V krajnom prípade je možné zvoliť aj cestu do privatizácie s odvolaním sa na legislatívu EÚ,“ zdôrazňujú.
Podľa najsilnejšej opozičnej strany aj diskusia koaličných poslancov v pléne NR SR k jednotlivým návrhom na novelizáciu energetických zákonov naznačila taktiku a predpokladaný spôsob usporiadania vertikálne integrovaných podnikov v SR. „Politickí nominanti v orgánoch výkonnej moci dohodnú so zástupcami zahraničných akcionárov podmienky ďalšej existencie dotknutých energetických podnikov, vrátane ich vlastníckej štruktúry. Na základe takejto dohody bude následne predložený vládny návrh zákona a poslanci NR SR, ako volení zástupcovia občanov, budú postavení do situácie formálne hlasovať za to, čo už je dohodnuté predstaviteľmi výkonnej moci,“ tvrdia poslanci Smeru-SD.
Copyright © TASR 2011