Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico (SITA)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Robert Fico na tlačovej konferencii Foto: SITA/Jozef Jakubčo
6. apríla 2011 Ostatné od Energia.skTASR

Smer-SD nepresadil zákaz privatizácie štátnych teplární

Novela zákona, ktorou chcel opozičný Smer-SD zabrániť privatizácii teplárenských spoločností parlamentom neprešla. Hlasovaniu o návrhu predchádzala niekoľko hodín trvajúca rozprava, v ktorej vystupovali prevažne poslanci Smeru-SD. Vládnu koalíciu obviňovali z podvodu na voličoch či snahy získať provízie z privatizácie. Koaliční poslanci reagovali kritikou predchádzajúcej vlády, ktorá podľa nich po sebe zanechala slovenskú ekonomiku vo veľmi zlom stave, čo sa týka aj teplárenských spoločnosti.

„Vzhľadom na skutočnosť, že tieto spoločnosti sú významné z regionálneho hľadiska, predstavujú rozhodujúce spoločnosti z hľadiska zabezpečovania tepla a teplej úžitkovej vody v príslušných regiónoch a sú aj významnými zamestnávateľmi, navrhuje sa, aby ich akcie zostali v 100-% vlastníctve Fondu národného majetku (FNM) SR a aby neboli predmetom ďalšieho predaja,“ konštatovala vo svojom návrhu skupina opozičných poslancov na čele s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom.

Predložený návrh počítal s tým, že na 100-% majetkovú účasť FNM v týchto teplárenských spoločnostiach sa nebudú aplikovať ustanovenia zákona o veľkej privatizácii, upravujúce jednotlivé spôsoby privatizácie a majetkové účasti štátu zostanú natrvalo vo vlastníctve FNM. Novelou sa mali zrušiť aj všetky doterajšie rozhodnutia o privatizácii teplární.

Ministerstvo financiíň SR vo svojom stanovisku k návrhu nesúhlasilo s konštatovaním, že ponechanie 100-% majetkovej účasti v teplárenských spoločnostiach vo vlastníctve fondu bude mať pozitívny vplyv na verejné financie. „Predkladateľ neberie do úvahy skutočnosť, že v uvedených spoločnostiach je potrebné uskutočniť rozsiahle investície, čo môže mať negatívny vplyv na hospodárenie FNM,“ upozornil rezort financií.

Za novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby hlasovalo 69 zo 147 prítomných poslancov.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.