Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

SME: SPP chce previesť plynovod na Eustream, štát si to chce preveriť

V súčasnosti plynovod vlastní SPP a Eustream si ho iba prenajíma. Dôvodom na takúto zmenu má byť požiadavka Európskej komisie (EK) na väčšie odčlenenie činností SPP, napríklad v oblasti tranzitu a predaja plynu.

Keby však prepravná rúra prešla z materskej na dcérsku spoločnosť, podľa denníka by si štát nemusel nad ňou udržať takú kontrolu, akú má dnes. Eustream sa totiž môže spravovať inými pravidlami ako SPP.

O tom, či sa kontrola štátu udrží na súčasnej úrovni a nikto nebude môcť plynovod len tak predať, sa chce uistiť aj Fond národného majetku (FNM). „Musíme preskúmať dôsledky transakcie a zabezpečiť, aby sme na ten majetok mali dosah,“ povedala SME šéfka fondu Anna Bubeníková. Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) v tejto súvislosti konštatoval, že prepravná rúra sa zatiaľ prevádzať nebude.

Plynovodu vedúcemu cez Slovensko pritom stále viac konkurujú nové potrubia, ktoré obchádzajú Ukrajinu. Najnovšie je v prevádzke prvá vetva plynovodu Nord Stream. Tento fakt môže znížiť hodnotu SPP, pričom v týchto dňoch sa rozhoduje o predaji podielov českému Energeticko–priemyselnému holdingu (EPH). Eustream minulý rok zarobil na preprave plynu 188 miliónov eur.

„Spustenie plynovodu Nord Stream má negatívny dosah na hodnotu prepravcu plynu Eustream a tým aj na SPP, a to podľa ďalšieho vývoja v rozsahu 1,5 až 2 miliardy eur,“ povedal SME spolumajiteľ EPH Daniel Křetínský. Vážny dosah na SPP by podľa neho mala aj realizácia plynovodu South Stream, ktorý sa plánuje spustiť postupne od roku 2016. „Ak by ho spustili dnes a bol by plne využitý, Eustream sa stane de facto nevyužívanou tranzitnou trasou,“ dodal Křetínský.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.