Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. februára 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Hnutie Sme rodina upozornilo, že na solárnych dotáciách zarába aj poslanec strany Smer-SD

Dôvodom pre odvolanie je podľa poslanca Sme rodina Petra Pčolinského to, že dve Chudíkove firmy majú dostať od štátu dotáciu na obnoviteľné zdroje energií vo výške takmer 11 miliónov eur v rokoch 2014 až 2026. O dotáciách rozhodol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v čase, keď mu šéfoval Jozef Holjenčík.

„Je nemysliteľné, aby priamo poslanec NR SR a župan mal firmu, ktorá od nominanta Smeru-SD dostane dotáciu 11 miliónov eur,“ zdôraznil Pčolinský na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade. Vyzval preto Chudíka, aby sa okamžite vzdal mandátu poslanca parlamentu aj funkcie župana Prešovského kraja. „A aby sa ospravedlnil občanom Slovenska za to, že ich mesačne okráda o 70.000 eur,“ dodal.

Hnutie zároveň informovalo, že sa na dnešnej mimoriadnej schôdzi parlamentu pridá k ostatným opozičným stranám a bude sa snažiť odvolať premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Doplatok na solár

Poslanec Peter Chudík je jedným z dvoch spoločníkov vo firmách 1. FVE Humenné a 2. FVE Humenné, ktoré prevádzkujú solárne elektrárne so zhodným inštalovaným výkonom 998,2 kW. Do prevádzky mali byť uvedené 26. apríla 2011, pričom na jeseň 2013 im ÚRSO schválilo pevnú cenu elektriny pre stanovenie doplatku vo výške 382,61 €/MWh vyplácanú počas 15 rokov.

Podľa dosiaľ zverejnených zoznamov regulačného úradu bol obom firmám v roku 2012 vyplatený doplatok spolu vo výške 764 483 eur a v roku 2013 vo výške 749 863 eur. Následne v roku 2014 bol firmám vyplatený doplatok v sume 774 755 eur. V roku 2015 im doplatok vyplatený nebol, pretože nenahlásili potrebné údaje Východoslovenskej distribučnej a nesplnili si tak povinnosť podľa § 4 ods. 2 zákona o podpore obnoviteľných zdrojov.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.