Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
petrochemia Slovnaft
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Etylénová jednotka je dôležitou súčasťou petrochemického komplexu. Zdroj: Slovnaft
14. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovnaft uskutočnil najväčšiu investíciu do petrochémie v regióne

Pôžičku od EBRD vo výške 120 miliónov eur použije spoločnosť na financovanie kapitálových výdavkov určených na výstavbu novej jednotky na výrobu polyetylénu  a rekonštrukciu etylénovej jednotky v Slovnafte. Finančné krytie zvyšných investičných výdavkov bude kryté z komerčného úveru s podporou exportných kreditných agentúr ako aj z vlastných zdrojov, uviedol výkonný  riaditeľ Slovnaft Petrochemicals Peter Chmurčiak.

Celková investícia do petrochémie v Slovnafte dosiahne do roku 2015 takmer 320 miliónov eur. Z toho väčšina, 204 miliónov eur, sa použije na výstavbu novej linky na výrobu polyetylénu. Rekonštrukcia etylénovej jednotky dosiahne necelých 47 miliónov eur a viac ako 21 miliónov eur si vyžiada výstavba novej logistickej infraštruktúry v petrochémii.

Rozvojový projekt zahŕňa výstavbu novej výrobne polyetylénu LDPE 4, udržanie chodu súčasných PE liniek do ukončenia jej výstavby a opravu etylénovej jednotky, ktorá bude produkovať surovinu pre LDPE 4. Novú jednotku na výrobu polyetylénu postaví pre spoločnosť Slovnaft konzorcium firiem Tecnimont z Talianska a Tecnimont Planung and Industrieanlagenbau z Nemecka.

Výstavba novej polyetylénovej jednotky výrazne zvýši konkurencieschopnosť Slovnaftu z dôvodu použitia BAT (best available technology) technológie ktorou nahradí stávajúce výrobné jednotky LDPE zo 60. – 70. rokov. Nová technológia zlepší parametre výroby vo všetkých ukazovateľoch – kvalite, efektivite, energetickej náročnosti ako aj nákladovosti výroby. Rekonštrukcia etylénovej jednotky zabezpečí výrazné zvýšenie energetickej efektivity výroby monomérov pri zachovaní súčasnej kapacity. Nová výrobná jednotka LDPE 4 bude vybudovaná na bloku 72 na mieste bývalého Polypropylénu 1,2. Po spustení stúpne ročná kapacita výroby polyetylénu o približne 40-tisíc na 220-tisíc ton. Samotná výstavba novej prevádzky začne v roku 2013, jej spustenie je naplánované na rok 2015.

Investícia umožní zvýšiť konkurencieschopnosť v predaji plastov a zlepší ekologické parametre výroby, diverzifikuje sa produktové portfólio petrochémie. Petrochémia v súčasnosti nie je v Európe odvetvím, kde by smerovali významnejšie investície. Dôvodom je výrazný pokles marží, keď finálne ceny polymérových výrobkov nezodpovedajú vysokým cenám vstupných surovín – ropy a energií. Výrobcovia v Európe kvôli tomu len s ťažkosťami konkurujú ázijským producentom, informoval Peter Chmurčiak. Zefektívnením výroby sa znížia emisie, ktoré možno porovnať s ročnou produkciou emisií 16.000 áut a minimalizuje využívanie zdrojov energie. Európska banka pre obnovu a rozvoj poskytuje pomoc európskemu priemyslu, čím chce pomôcť znížiť spotrebu energie, nakoľko energetická efektívnosť je prioritou banky v strednej a východnej Európe.

„Investíciu považujeme za významnú, pretože produkty spoločnosti využívajú mnohé významné spoločnosti v regióne strednej Európy. Tento projekt bude mať preto priamy vplyv aj na konkurencieschopnosť,“ uviedol Kevin Bortz, riaditeľ EBRD pre prírodné zdroje.

Spoločnosť Slovnaft so sídlom v Bratislave je rafinérsko-petrochemická firma. Spoločnosť okrem výroby, skladovania, distribúcie a veľkoobchodného predaja výrobkov z ropy disponuje najväčšou maloobchodnou sieťou v rámci Slovenskej republiky, zameranou na predaj motorových palív a mazív. Spoločnosť ku koncu minulého roka prevádzkovala na Slovensku 209 čerpacích staníc. Rafinéria Slovnaft v minulom roku spracovala 5,99 milióna ton ropy a dosiahla tržby vo výške 4,73 mld. eur.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.