Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovnaft skončil vlani so stratou 19 mil. eur

Skupina Slovnaft, a.s. dosiahla v minulom roku tržby vo výške 4,73 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 35 %. Ako informoval hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár, nárast tržieb podporili vyššie kótované ceny rafinérskych výrobkov a zlepšenie štruktúry predaja. „Ani tieto faktory však nedokázali úplne zabrániť vplyvu nepriaznivého vývoja externého prostredia, ktorý sa podpísal na zhoršení hospodárenia skupiny,“ dodal Molnár. Slovnaft tak vlani skončil so stratou na úrovni 19 mil. eur. „Podpísali sa pod to hlavne horšie ukazovatele výkonnosti v poslednom štvrťroku,“ doplnil Molnár. V roku 2010 skupina dosiahla zisk na úrovni 44 mil. eur.

Slovnaft v minulom roku evidoval prevádzkovú stratu 12 mil. eur. Rok predtým pritom skupina dosiahla prevádzkový zisk na úrovni 68 mil. eur. „Zhoršenie prevádzkového výsledku ovplyvnili najmä vyššie náklady na výrobu spôsobené nárastom cien ropy, vyššie náklady na energie a zníženie integrovanej petrochemickej marže, keďže kótované ceny polymérových výrobkov nezodpovedali vysokým cenám surovín,“ vysvetlil Molnár.

Slovenská rafinérka je opatrná pri prognózovaní budúceho vývoja spoločnosti. „V prognóze na ďalšie obdobie sme vzhľadom na neistú globálnu situáciu v odvetví opatrní, a preto sa zameriame na projekty zvyšujúce efektívnosť výroby v snahe udržať výkonnosť spoločnosti aj v tomto nepriaznivom prostredí,“ uviedol k výsledkom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi.

Napriek horším vlaňajším výsledkom rafinérska skupina pokračovala vo svojom investičnom programe. Kapitálové výdavky medziročne stúpli o 19 percent na 119 mil. eur. „Významnú časť investícií v hodnote 81 mil. eur predstavovali výdavky na projekty zabezpečujúce zvýšenie efektívnosti výroby, udržanie prevádzkovej spoľahlivosti a zlepšenie kvality výrobného procesu,“ dodal Molnár.

Firma vlani spracovala takmer šesť tisíc kiloton ropy, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 10 %. „Prispel k tomu nižší rozsah generálnych revízií v prvom polroku,“ spresnil Molnár. Slovnaft v minulom roku zvýšil výrobu automobilového benzínu oproti roku 2010 medziročne o 12 % na 1 474 kiloton, produkciu motorovej nafty medziročne zvýšil pre vyšší dopyt o 13 % na 3 203 kiloton. „Nárast zaznamenala tiež produkcia petrochemických výrobkov. Väčšinu, takmer 74 percent tržieb z predaja ropných výrobkov skupina získala z exportu,“ konštatoval Molnár.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.