Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Slovnaft sa vrátil k ziskovosti, čistý zisk dosiahol 26 mil. eur

Za zlepšením hospodárenia stojí priaznivý vývoj medzinárodných burzových cien ropných a petrochemických výrobkov, nákladová disciplína, ako aj postupné posilňovanie eura voči americkému doláru, informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

„Skupina Slovnaft sa v 3. štvrťroku 2010 opätovne vrátila k ziskovému hospodáreniu. Je dôležité dodať, že sa to stalo v prostredí, v ktorom naďalej ponuka ropných produktov prevažuje nad dopytom,“ komentoval výsledky predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi.

Spoločnosť sa podľa neho sústredila na udržanie finančnej stability, nákladovej disciplíny a na tvrdé opatrenia v rámci zvyšovania efektívnosti. „Napriek tomuto zatiaľ pozitívnemu trendu sme v prognózach naďalej opatrní a preto aj v ďalšom období budeme pokračovať v silnom tlaku na efektivitu výroby a zvyšovaní predaja ropných produktov,“ avizoval.

Priemerná cena ropy dosiahla v 3. štvrťroku úroveň 76,9 USD za barel a v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka tak vzrástla o 12,9 %. Na výsledok Slovnaftu mal pozitívny vplyv aj vývoj v petrochemickom segmente, predovšetkým v súvislosti so zvyšujúcimi sa cenami primárnych plastov na burzách v Európe a Ázii.

K lepšiemu výsledku spoločnosti prispelo podľa Molnára aj ukončenie obdobia generálnych opráv kľúčových jednotiek v spoločnosti, pre ktoré v 2. štvrťroku rafinéria znížila spracovanie ropy. V 3. štvrťroku však už spracovala prakticky rovnaké množstvo ropy ako v rovnakom období vlaňajška.

Slovnaft ku koncu septembra tohto roka prevádzkoval 209 čerpacích staníc, čo je nezmenený stav v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.