Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na areál rafinérie spoločnosti Slovnaft vo Vlčom hrdle. Od roku 2004 je Slovnaft súčasťou maïarského ropného a plynárenského koncernu MOL. Bratislava, 22. august 2018.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
13. apríla 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Slovnaft sa vlani prepadol do straty takmer 82 mil. eur, tržby firmy klesli o 25 %

Tržby podniku klesli v uplynulom roku o 25 % na 2,7 mld. eur. Ako pre agentúru SITA k výsledkom uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár, rok 2020 bol pre všetky štáty, ekonomiky aj jednotlivcov náročný, celý svet zasiahla pandémia, nasledovaná hospodárskou krízou.

Odvetvie energetiky, najmä rafinérsky a ropný sektor, zaznamenalo výrazné prepady cien a pokles dopytu po časti svojich produktov v reakcii na zásadné obmedzenie vnútroštátnej a medzinárodnej mobility. Tieto faktory sa následne prejavili aj v hospodárskych výsledkoch sektora, nevynímajúc spoločnosť Slovnaft,“ skonštatoval.

Celkové investície

Podnik napriek zložitej situácii vlani celkovo investoval 111 mil. eur. Z toho viac ako polovica smerovala do rafinérie, a to na projekty zamerané na zvýšenie prevádzkovej spoľahlivosti a efektívnosti výrobného procesu.

Časť smerovala podľa Molnára aj do budúcich rastových projektov. V segmente maloobchodu spoločnosť investovala takmer 7 mil. eur.

Celkové investície zamerané na zlepšenie životného prostredia a zvýšenie bezpečnosti pri práci v celom Slovnafte predstavovali spolu 29 mil. eur a použili sa okrem iných environmentálnych projektov na výstavbu nádrže na skladovanie etylénu, na rekonštrukciu skladovacích nádrží, a tiež na technické zabezpečenie v čase pandémie, ktoré umožnili zachovať chod prevádzok počas celého roku,“ doplnil.

Zefektívňovanie činností

Čo sa týka vyhliadok hospodárenia v tomto roku, spoločnosť bude podľa hovorcu ďalej zvyšovať svoju konkurencieschopnosť zefektívnením svojich činností a zavádzaním inovácií.

Taktiež chce pokračovať v trende striktnej nákladovej disciplíny a vyhodnocovania vhodných rozvojových príležitostí.

V oblasti spracovania ropy zostávajú hlavnými cieľmi zníženie energetickej náročnosti výroby, udržanie vysokej prevádzkovej spoľahlivosti výrobných zariadení a pokračovanie v plánovaní a implementácii rozvojových iniciatív aj s ekologickým dosahom,“ uzavrel Molnár.

Skupina Slovnaft

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je spoločnosť Slovnaft, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt.

Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc na Slovensku. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.