Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Slovnaft sa v prvom polroku vrátil k zisku

Návrat k zisku podporil aj priaznivý vývoj kurzu eura voči doláru a menám krajín, ktoré nie sú v eurozóne, pokles cien energií a iných surovinových vstupov, ako aj prevádzková spoľahlivosť výrobných jednotiek. Čisté tržby skupiny v prvom polroku dosiahli 1,83 miliardy eur, čo bolo približne na úrovni minulého roka.

„Zvyšovanie efektivity cez interné programy New Downstream a v súčasnosti pokračujúci Next Downstream, ako aj celkové zníženie nákladov, priniesli spoločnosti pozitívne výsledky. V kombinácii s lepšími obchodnými podmienkami v oblasti základných plastov boli v prvom polroku hlavným motorom ziskovosti spoločnosti. Tento vývoj nám potvrdil opodstatnenosť nášho predchádzajúceho rozhodnutia investovať 300 miliónov eur do rozvoja petrochémie, ktorej kľúčové výrobné jednotky plánujeme spustiť ešte v tomto roku,“ zhodnotil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi.

Celkové investície firmy v prvom polroku dosiahli 53 miliónov eur. Väčšina kapitálových výdavkov smerovala na výstavbu novej linky na výrobu polyetylénu LDPE 4, ktorá by mala byť spustená v tomto roku.

V prvom polroku spracoval Slovnaft vo svojej bratislavskej rafinérii 2,94 milióna ton ropy, čo bolo o 24 % viac ako v rovnakom období minulého roka. Výroba automobilových benzínov medziročne stúpla o tretinu na 718.000 ton a produkcia motorovej nafty sa zvýšila o 25 % na 1,56 milióna ton. Medziročný nárast o 37 % na 203.000 ton zaznamenala produkcia polymérov.

Predaj ropných produktov skupiny Slovnaft vyrobených zo spracovanej ropy, ako aj ďalších surovín, sa v prvom polroku medziročne zvýšil o 15 % na 2,85 milióna ton. Z tohto objemu podľa Molnára tri štvrtiny smerovali na export. Predaj na zahraničných trhoch v období od januára do júna vzrástol o pätinu na 2,1 milióna ton.

Slovnaft prevádzkoval na Slovensku ku koncu júna 212 čerpacích staníc. „Naše výsledky v oblasti maloobchodu by malo v nasledovných štvrťrokoch podporiť najmä ohlásené prevzatie čerpacích staníc spoločností ENI v Českej republike a na Slovensku. Sme presvedčení, že orientácia na maloobchodné predajné miesta, ako i petrochémiu, sa stanú v budúcnosti popri tradične silnej divízii motorových a leteckých palív rovnako silnými piliermi našej stability,“ dodal Világi.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.