Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovnaft plánuje investovať do výroby plastov 300 mil. eur

Spoločnosť Slovnaft, a.s. plánuje investíciu do výroby plastov v hodnote 300 mil. eur. Ako informoval na štvrtkovej tlačovej besede predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi, cieľom investície je zvýšenie konkurencieschopnosti v predaji plastov ako aj zlepšenie ekologických parametrov výroby.

„Veríme, že táto investícia spolu s aktuálne prebiehajúcou investíciou do modernizácie a zvýšenia výkonu podnikovej teplárne v objeme 150 mil. eur ako i plánovanou rekonštrukciou ropovodu Adria v hodnote 60 mil. eur posilnia našu finančnú a prevádzkovú stabilitu,“ uviedol Világi.

V rámci investičného projektu chce rafinérka postaviť novú linku na výrobu polyetylénu. Nová výrobná linka bude schopná produkovať takmer tridsať typov polyetylénu. „Nová výrobná jednotka bude schopná nielen nahradiť všetkých sedem liniek na výrobu polyetylénu, ale zabezpečí aj zvýšenie produkcie polymérov o 42 tisíc ton,“ doplnil Világi. Okrem zvýšenia produkčnej kapacity zo súčasných 178 kiloton na 220 kiloton bude mať nová polyetylénová jednotka pozitívny vplyv na zníženie energetickej náročnosti.

S realizáciou projektu chce rafinérska spoločnosť začať už v budúcom roku. Nová linka by mala byť postavená v roku 2015. Počas realizácie projektu nájde prácu 500 až 1 000 ľudí cez dodávateľské spoločnosti. „Po vybudovaní novej linky zachováme 500 až 600 pracovných miest,“ dodal Világi.

Investíciu bude firma realizovať prostredníctvom svojej stopercentnej dcérskej spoločnosti Slovnaft Petrochemicals, s.r.o.. Tá ročne vyprodukuje 435 kiloton polymérov so širokou škálou použitia, od fólií pre technické i obalové aplikácie, cez rôzne plastové výrobky každodennej spotreby, až po vysoko špecializované dielce pre automobilový priemysel.

Spoločnosť Slovnaft so sídlom v Bratislave je rafinérsko-petrochemická firma. Spoločnosť okrem výroby, skladovania, distribúcie a veľkoobchodného predaja výrobkov z ropy disponuje najväčšou maloobchodnou sieťou v rámci Slovenskej republiky, zameranou na predaj motorových palív a mazív. Od roku 1995 investovala rafinérka celkovo 2,2 mld. eur. Majoritným vlastníkom spoločnosti je maďarská ropná a plynárenská skupina MOL. Spoločnosť ku koncu septembra tohto roka prevádzkovala na Slovensku 209 čerpacích staníc.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.