Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. júna 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovnaft dostal povolenie na výstavbu výrobne polyetylénu

Spoločnosť Slovnaft, a.s. už má v rukách povolenie od Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) na výstavbu novej linky na výrobu polyetylénu. „Nová výrobňa s projektovanou kapacitou výroby 220 tisíc ton polyetylénu za rok bude spĺňať kritériá najlepších dostupných techník,“ informovala inšpekcia životného prostredia. V bratislavskej rafinérii postavia podľa SIŽP jednu z najväčších prevádzok na Slovensku, ktorá bude vyhovovať moderným požiadavkám na ekológiu.

„Výrobňa bude nepretržite pod kontrolou, jednotlivé sekcie budú navzájom prepojené a automaticky diaľkovo ovládané bezpečnostným riadiacim systémom. Emisie prchavých organických látok vo výrobni splnia limity platné od roku 2016,“ uviedla inšpekcia, ktorá si pri vydávaní povolenia posvietila najmä na ochranu ovzdušia, na vplyv novej linky na povrchové a podzemné vody, na odpady, na ochranu zdravia ľudí a na ochranu prírody a krajiny.

Slovnaft plánuje investovať do výstavby novej linky na výrobu polyetylénu 300 mil. eur. Cieľom investície je zvýšenie konkurencieschopnosti v predaji plastov ako aj zlepšenie ekologických parametrov výroby. Nová výrobná linka nahradí sedem starých liniek a bude schopná produkovať takmer tridsať typov polyetylénu. Okrem zvýšenia produkčnej kapacity zo súčasných 178 kiloton na 220 kiloton bude mať nová polyetylénová jednotka pozitívny vplyv na zníženie energetickej náročnosti.

Nová linka by mala byť postavená v roku 2015. Počas realizácie projektu nájde prácu 500 až 1 000 ľudí cez dodávateľské spoločnosti. Po vybudovaní novej linky rafinérka zachová 500 až 600 pracovných miest. V súčasnosti firma Slovnaft, ktorá patrí do skupiny MOL, vyprodukuje polyméry so širokou škálou použitia, od fólií pre technické i obalové aplikácie, cez rôzne plastové výrobky každodennej spotreby, až po vysoko špecializované dielce pre automobilový priemysel.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.